Türkiye’de kişi başı hindi tüketimi yıllık 630 gram olarak hesaplanırken, toplam tüketimin yaklaşık yüzde 15’i yılbaşında gerçekleşiyor.

Kesilmiş ve temizlenmiş hindinin kilogramı büyük marketlerde 13-20 liradan satılırken, bütün bir hindinin fiyatı da pazarlarda 90 ile 140 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Organik hindi fiyatları ise 200 liraya kadar çıkıyor.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Ahmet Ergün, Türkiye’de toplam hindi eti üretiminin 1995 yılında 2 bin 646 ton iken, 2000 yılında 23 bin 265 tona, 2015 yılında ise 55 bin 500 tona ulaştığını söyledi. Hindi eti üretiminin 2015 yılında 1995 yılına göre 21 kat arttığını ifade eden Ergün, “Bu yıl hindi eti üretiminde bir miktar gerileme var. Hindi eti üretimi son yıllarda hızlı bir artış trendinde olmasına rağmen yeterli seviyede değil.” dedi.

Yılbaşı için 500-600 bin bütün hindi satılıyor

Hindi eti üreticisi ve ihracatçısı Ali Bahar da Türkiye’de hindinin en fazla yılbaşında hatırlandığını, en fazla tüketimin de yılbaşında gerçekleştirildiğini söyledi. Toplam hindi tüketiminin yaklaşık yüzde 15’inin yılbaşı gecesinde gerçekleştiğini ifade eden Bahar, “Bütün hindiyi sadece yılbaşı döneminde piyasaya sürüyoruz, onun dışında daha çok parçalanmış olarak satılıyor. Yılbaşı döneminde sadece 5 gün içinde 500-600 bin bütün hindi satılıyor. Bu önemli bir şey, yılın bir günü bile olsa hindi etinin hatırlanması iyi.” ifadelerini kullandı.

Ustasından yılbaşı hindisi tarifi

Su Otel Üretim Ustası Umut Kurtlar, iyi bir hindi için hindiyi bir gün önceden limon ve tuz ile soslayıp buzdolabında bekletmek gerektiğini söyledi.

Daha önceden haşlanmış bir hindinin fırında 180 derece ısı ile pişirilebileceğini belirten Kurtlar, hindinin, içinde kuru kayısı, incir, kestane bulunan iç pilav ile servis edilebileceğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here