Suudi Arabistan ekonomisinin petrole bağımlılığını ortadan kaldırmak ve genç işsizliği önlemek için “Vizyon 2030” programı kapsamında Kızıldeniz için evrensel turizm projesi başlatacağını  ve yeni bir turizm cenneti kuracağını duyurdu.

Suudi Arabistan, Kızıldeniz sahilinde yarı özerk “vizesiz özel turistik bölge” kurmayı ve Maldiv Adaları’ndaki gibi dalgıçlık tesisleri, doğal park ve lüks oteller kurulması planlıyor.

Suudi Arabistan Turizm Komisyonu, henüz bu bölgedeki turistlere verilebilecek tüm ayrıcalıkları resmen açıklamamasının yanı sıra turistik bölgede, kadınlara uygulanan peçe takma zorunluluğu, erkek ve kadınları ayrı ayrı yerde bulunmaları gibi kısıtlamaların kaldırılacağı tahmin ediliyor.

Lüks turizm merkezlerinin kurulması planlanıyor

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, yeni kurulacak turizm cenneti için gerekli sermayeyi sağlayacağını açıkladı ve yarı özerk bölgede uluslararası standartlardaki yasaların uygulanacağını bildirdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman “Vizyon 2030” kapsamında Kızıldeniz’de 50 ada ve koyda lüks turizm merkezleri kurmayı planlıyor. Lüks turizm bölgelerinde, ülkede kadınlara yönelik örtünme zorunluluğunun kaldırılabileceği iddia edildi.

Suudi Arabistan ekonomisini güçlendirmek için oluşturulacak bölgelerin ‘yarı özerk’ yönetim statüsünde olabileceği ve vize sınırlamalarının kaldırılabileceği ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın söz konusu projeye 2019 yılında başlayacağı ve 2022 yılında bitirerek hizmete açmayı planladığı da belirtildi.

2030 Vizyonu olarak adlandırılan reformlarda turizm önemli bir yer kaplıyor. Bu çerçevede, Kızıldeniz projesinden 15 milyar dolarlık gelir elde edilmesi ve 35 bin kişiye istihdam sağlanması umuluyor.

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here