Uluslararası Sağlık Hizmetleri Şirketi Kuruluyor

Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşüldükten sonra en geç gelecek hafta yasalaştırılması planlanan teklifte, sağlık turizmini desteklemek için yeni bir adım atılıyor.

10 Milyon TL Sermaye:

Yıllık 10 milyar dolarlık gelirin beklendiği sağlık turizminde, sunulan sağlık hizmetlerinin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve strateji geliştirmek, Sağlık Bakanlığına önerilerde bulunmak için Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile USHAŞ adında yeni bir anonim şirket kurulacak. USHAŞ’ın başlangıç sermayesi 10 milyon TL olacak.

Bu tutar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Şirket, ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç Kamu İhale Kanunundan muaf olacak. Şirket, uluslararası sağlık hizmetleri alanında aracılık faaliyeti gösteren kurumlara yetki belgesi verecek. Şirket, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin aracılık faaliyetlerinde bulunarak, verilen yetki çerçevesinde kamu ve özel sektör kuruluşları adına uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin sözleşme yapacak ve yapılan sözleşmelerin yürütülmesine destek olacak. USHAŞ, sağlık finansmanı ve kamu ve özel işbirliği modelleri konusunda uluslararası kişi ve kuruluşlara danışmanlık yaparak, bu alanda sistemlerin kurulması ve geliştirilmesine dönük yurtiçi talepleri karşılayacak.

Sağlık Turizmi ile ilgili turizmciler de umutlu!

Sağlık turizminin, deniz, kum, güneş ve M.I.C.E’ın getirdiği gelir kadar yüksek bir gelir getirme potansiyelini dile getiren Turizmci  Mertcan Tekin, “Hastaların, kendi ülkelerinde aldıkları sağlık hizmetinin kat be kat kaliteli olanını daha uygun fiyatlara almalarından dolayı Türkiye’nin vazgeçilmez bir tercih” olabileceğini belirterek,
“Son yıllarda hem özel sektör hem de kamu eliyle yapılan sağlık yatırımları çok ciddi derecede nitelikli yatırımlar. Özellikle Şehir Hastaneleri, bu yönde düşünüldüğünde güçlü bir vizyonun örneği. Sağlık Bakanlığımızın özellikle sağlık turizmi alanına güçlü bir destek verdiğini, yatırımlarını bu alanda yaptığını biliyoruz. ” dedi.

Hedef 1 Milyonun Üzerine Çıkmak

“Sağlık Bakanlığı hamiliğinde kurulacak olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile işbirliği içerisinde çalışacak olan Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin kayıt dışı sağlık turizmini bitirerek yetkilendirme yaparak, hali hazırda 300 Bine yakın kayıtdışı turistle beraber 800 bin bandında olan sağlık turizmini 1 Milyon kişinin üstüne taşıyabilir.” diye belirten Mertcan Tekin, 2023 Hedefimiz olan 2 Milyon’a USHAŞ sayesinde, planlı bir çalışmayla daha erken ulaşabileceğimizi kaydetti.

Her Türlü Göreve Hazırız

“Yasalaştığı taktirde kurulacak nitelikli ve katma değeri yüksek bu şirket gibi projelerde görev alarak, ülkemize hizmet etmek noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız” diyerek, Turizmcilerin de projede yüksek katılımla görev almasının projenin amaçlarına ulaşmasını hızlandıracağını kaydetti.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here