Son yıllarda hızlı yükseliş trendi göstererek turizm sektöründe Türkiye’nin ana kaynak pazarları arasına giren, 2017 yılında 2.5 milyon ziyaretçi rakamıyla en çok ziyaretçi gönderen üçüncü ülke olan ve 12 ay boyunca operasyon imkanı sunan İran’da yaşanan son ekonomik gelişmeler 2018 yaz sezonu öncesinde tehlike sinyali veriyor.

İran Riyali’nin hızla değer kaybetmesi ve İran hükümetinin vatandaşları için “döviz tutmalarına yönelik sınırlandırma” getirmesi İran’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında önemli kayıpların yaşanmasına işaret ediyor.

İran’dan İstanbul, güney illeri ve ağırlıklı olarak Kuşadası’na incoming operasyonları düzenleyen, İran pazarının önde gelen operatörlerinden Sea Travel Kurucusu Azade Dochi; İran’da yaşanan son ekonomik gelişmeleri ve bu gelişmelerin turizmine yansımalarına ilişkin Turizm Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Yaz sezonu öncesi tedirginlik yaratan gelişmeler

İlk olarak Nevruz dönemi ve yılın ilk iki ayında oldukça iyi rakamlara ulaştıklarını ifade eden Azade Dochi; İran ekonomisinde yaşanan son olumsuz gelişmelerin yaz sezonu ve sonrası için tedirgin edici olduğunu belirtti.

İran’daki son gelişmeleri iki başlık altında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Azade Dochi; ilk olumsuz unsurun “İran Riyali’nin hızlı değer kaybetmesi”; ikincisinin ise “İran hükümetinin vatandaşları için döviz tutmalarına sınırlandırma getirmesi” olduğunu ifade etti.

Yurt dışına çıkış harçları 4 kat zamlandı

Azade Dochi, İranlı turist sayısında düşüşe neden olacak bir diğer tali faktör olarak da İran’da yurt dışına çıkış harçlarının yaklaşık 4 kat artmasını gösterdi.

Sea Travel Kurucusu Azade Dochi konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“İran’da Dolar kuru 6, Euro ise 7.5 Riyale ulaştı. Devlet yetkilileri kuru 4.2’ye sabitledik diyor ama uygulamada böyle bir şey söz konusu değil. Belirtilen kurdan satış gerçekleşmiyor. İkinci olarak İran devleti, vatandaşlarına “döviz tutma sınırlandırması” getirdi. İran vatandaşlarının banka dışında tutabilecekleri döviz miktarı 10 bin Euro ile sınırlandırıldı. Bir diğer yandan yurt dışına çıkış harçları 75 bin Riyal’den 240 bin Riyale yükseldi. İlk çıkışta 240 Riyal sonrasındaki çıkışta 300, bir sonrakinde 400 şeklinde bu rakam katlanarak artıyor. 4 kişilik bir aile yurt dışına çıkış için neredeyse 200 Dolar civarında ödeme yapıyor.”

Haftada 2 bin İranlı turist getiriyordu

Dochi, yaşanan bu olumsuz gelişmeler sonrasında müşteri rakamlarında düşüşler yaşadıklarını, Türkiye’ye haftada 2 bin kişi getirirlerken bu olumsuzluklar sonrasında bu rakamın 150 – 200 kişiye düştüğünü belirtti.

Yaz sezonu için tedirgin olduklarını ifade eden Dochi; mevcut tablonun turizme yansımasını şu şekilde değerlendirdi:

“İranlı ziyaretçi rakamlarında önemli düşüşler yaşanabilir”

“Batılı ülkelerden ve diğer Ortadoğu ülkelerinden Türkiye’ye gelen ziyaretçi rakamlarında artış yaşanmasıyla oteller fiyatlarını yükseltmeye başladı. Geçen sene üst segmentteki oda fiyatları 90 Euro seviyesindeyken bu yıl aynı odalar 180 – 200 Euro seviyesinden satılıyor. İki – üç kat artış gösterdi. İstanbul otelleri ağırlıklı olarak Ortadoğulu turistlere bu fiyatlardan satış yapıyor. Onların alım gücü İranlılardan daha yüksek… Diğer yandan Riyalin iki kat değer kaybetmesi İranlıları düşündürüyor. Bu şekilde seyir ederse İranlı ziyaretçi rakamlarında önemli düşüşler yaşanır. Az sayıda gelecek İranlı üst segment müşterisi de 4 yıldızlı ya da daha uygun otelleri tercih eder.”

Güneyde yer alan otellerin de Batılı turistlerin geri dönüşüyle erken rezervasyonlar kapsamında odalarının birçoğunu sattığını belirten Dochi; kalan odaları da yüksek fiyatlardan sattıklarını bunun için İranlıların temkinli davrandıklarını söyledi.

Charter uçuşların iptali söz konusu

Bu gelişmeler sonrasında, İranlı acentelerin bu yaz sezonu için charter seferleri düzenlemekten vazgeçmeye başladıklarını belirterek; “nisan ayının başında bizim Kuşadası’na yönelik İzmir charter seferlerimiz vardı; bunlar mayıs ayına ertelendi” dedi.

Yaz sezonu için İran pazarının son dakika rezervasyonlarıyla toparlanabileceğini belirten Dochi; ekonomik koşulların ve rezervasyonların da 2 -3 hafta içerisinde netleşeceğini öngördüklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here