TÜRKİYE’NİN CENNET KÖŞELERİ

Kalabalıktan uzaklaşmak, kafa dinlemek, yeni yerler keşfetmek isteyenler…Macera arayanlar, ruhu çocuk olanlar, gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok sevenler…İşte size Türkiye’nin cennet köşeleri listesi. Bol keyifli gezmeler 🙂

SANTA VADİSİ-DUMANLI/GÜMÜŞHANE

Gümüşhane il merkezine 90 kilometre uzaklıktaki Santa Vadisi, Doğu Karadeniz Dağları’nın en ulaşılmaz coğrafyalarından birisi.Eski adının Rumca Ksantha’dan geldiği tahmin edilen Santa’nın şimdiki adı Dumanlı.

KOVADA GÖLÜ-ISPARTA

Eğirdir Gölü’nün doğal bir uzantısı olan ve fazla suların bir kanal aracılığıyla akıtıldığı Kovada Gölü, karstik çöküntüler sonucu meydana gelen bir göl.
Aradaki dar vadinin alüvyonlarla dolması sonucu bugünkü halini alan gölün çevresini kuşatan zengin bitki örtüsü ve barındırdığı yaban hayattan dolayı, bölge 1970 yılında milli park,1992 yılında ise birinci derece sit alanı ilan edildi.

GÖLYANI YAYLASI-GİRESUN

Giresun’un Yağlıdere ilçe merkezine 51 kilometre uzaklıktaki Gölyanı Yaylası otantik evleri, ladin ağaçlarından oluşan orman örtüsü ve küçük gölüyle büyüleyici bir tabiat alanı. Bulutların ve güneşin gökyüzünden ayrılmadığı yaylada, sıcak yaz günlerinde yeşilin türlü tonları görülebiliyor.

BORABAY GÖLÜ-AMASYA

Amasya iline 63 kilometre uzaklıktaki Borabay beldesinde yer alan göl Akdağ eteklerindeki 1891 metrelik Çivili Tepe’den doğan Çatağın Deresi’nin toprak kayması sonucu bir setle tıkanmasıyla oluşmuş bir heyelan gölü.

ŞÖVALYE ADASI

Fethiye Körfezi’nin ağzında, körfezi koruyormuş gibi yerleşmiş bir ada.
Fethiye’nin merkezinden 10 dakika uzaklıkta. Patika yürüyüşleri, suya batmış evler ve şehir duvarları etrafında yapılan kano gezileri, Haçlı Seferleri dönemine ait kalenin kalıntıları çevresinde yapılan keşif turları meşhur.

                                                                                             Rekreatif Haber- Nur Zir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here