İzmir’de düzenlenen 11. Travel Turkey Fuarı’nda hem fuar katılımcılarına Ukrayna’yı tanıtmak, hem de Türk turistleri Ukrayna’ya çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

İZMİR (QHA) –

7-10 Aralık tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri) ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteları Birliği) ortaklığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen 11. Travel Turkey İzmir’in partner ülkesi Ukrayna, hem fuar katılımcılarına kendini tanıtmak, hem de Türk turistleri ülkelerine çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska fuarda yaptığı konuşmada turizm açısından Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin gerçekten çok önemli olduğunu belirtip, “Türkiye, Ukraynalı turistlerin tercih ettiği 10 ülkeden biri. Ukraynalı turistler burayı tercih ediyorlar ama bizim burada olmamızın amacı Türkiye’den de Ukrayna’ya turist çekebilmek. Ukrayna’nın daha çok Türk turiste ihtiyacı var” dedi.

Açıklamasına devam eden Vitalina Martynovska, “Burada olmamızın temel nedeni Türkiye ve Ukrayna ilişkileriyle olduğu kadar buraya gelen diğer katılımcıların da Ukrayna’ya gelmesi. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Ukrayna’yı anlatıyoruz, tanıtıyoruz. Ukrayna çok büyük bir ülke ve turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Şehirlerimizi, potansiyellerimizi, sahip olduğumuz turizm imkanlarını anlatıyoruz” diye konuştu.

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı bir hayli beğendiğini belirten Martynovska, şu hususları da belirtti: “Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, çok büyük ve çok güzel yapılmış. Türk turizm acenteleri ve oteller bizimle sürekli irtibata geçiyor. Bu da çok güzel bir şey gerçekten. Daha çok Türk katılımcılar var ama tüm yabancı ülkelere Ukrayna’yı tanıtmak ve turist çekmek istiyoruz.”

“Diğer fuarlara da katılacağız”

Ukrayna’da Türkiye’nin çok iyi tanındığını ifade eden Martynovska, “Ukrayna yönetiminin yaptığı 2018 planlarında Türkiye’de fuarlarda Ukrayna’yı tanıtmaya devam edeceğiz. Ukrayna vatandaşları Türkiye ile ilgili çok şey biliyor, Türkiye çok güzel tanınıyor. Ancak Türk vatandaşlarının Ukrayna’yı detaylı tanıyıp tanımadığını bilmiyoruz. Tanıtımın artırılması, daha çok etkinlik yapılması gerekiyor” dedi.

Türkiye ile Ukrayna arasında vizesiz ve pasaportsuz seyahat olanağının bulunması nedeniyle Travel Turkey İzmir’deki birliktelik ayrı bir önem kazandı. Fuarda gerçekleşen ticari görüşmeler de turizm potansiyelinin arttırılmasında önemli bir rol oynadı. Bilindiği gibi Ukrayna’dan Türkiye’ye 2014 yılında 657 bin, 2015 yılında ise 706 bin 551 kişi gelirken; 2016 yılında turist sayısı 1 milyon 45 bin oldu. Travel Turkey İzmir Fuarı ile birlikte 2018 yılında turist sayısının daha da artması bekleniyor. Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden olan Odesa, Lviv, Harkiv ve Dnipro, Travel Turkey İzmir’de tanıtıldı.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here