Dünya genelinde 46 ülkede uygulanmakta olan Mavi Bayrak programı kapsamında, Türkiye 454 mavi bayrak almaya hak kazanan plajlarıyla 2017 yılında dünya üçüncüsü oldu ayrıca ödüle hak kazanan 22 marinasıyla da dünya sıralamasında Türkiye yedinci sırada yer aldı.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor. Bu çerçevede 2017 yılında Türkiye’de Mavi Bayrak verilen 454 plaj, 22 marina ve 13 yata ödülleri Haziran ayında düzenlenecek törenle verilecek. Merkezi Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2017 yılı Mavi Bayrak Programı’nda Antalya, 200 Mavi Bayraklı plaj, 5 marina ve 5 yat sayısı ile Türkiye’nin lokomotif şehri oldu. Antalya’yı 101 Mavi Bayrak ile Muğla, 51 bayrak ile İzmir, 27 Aydın, 22 Balıkesir, Mersin 10, Çanakkale 11, Samsun 6, Ordu 4, Yalova 4, Tekirdağ 4, Kocaeli 4, Adana 2, İstanbul 2, Düzce 2, Sakarya, Kırklareli, Zonguldak ve Van 1’er Mavi Bayraklı plaj ile takip etti.

1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde ülkemizde başlatılmış olan Mavi Bayrak programı, başlangıcından bugüne, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülüyor. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen, ülkemizin elde ettiği bu önemli başarıdan dolayı yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin turizmde kalkınması ve uluslararası standartlara kavuşması için Vakfımız çaba göstermektedir. Dünya Turizm sektörü artık Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor.” dedi.

“Mavi Bayrak, rekabet gücünü artıran kalite simgesidir”

Başkan Rıza Epikmen konuşmasına “Mavi Bayrak, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, Dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etikettir. Bu özelliği ile ülkemizin turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında ayrı bir yeri vardır.” diyerek devam etti.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen son olarak açıklamasına “Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajlarımızın mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olduğunun bir belgesidir. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2017 yılında iyi bir sezon geçirilmesini dileriz.” sözlerini ekledi.

GİZEM ÖZGÜL – REKREATİF HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here