Turizm sektörü, ülkelerarası kaynaşma dinamiğini sağlayan en önemli alandır. Peki bu kadar önemli bir alan olan turizm sektörüne ne kadar değer veriliyor hiç düşündünüz mü? Türkiye bazında birçok insan turizmi basit bir gezip tozma turizm bölümünü ise çok basit bir bölüm olarak ele alıyorlar ve ben bu görüşlere kesinlikle katılmıyorum. Turizm sektöründe iyi yerlere gelmiş isimler öyle çekici işler yapmalılar ki en azından turizm okuyan öğrenciler bölümün avantaj ve işlevselliğinin farkında olmalılar.

Turizm sektöründe okuyan öğrencilerin mesleki beceriye sahip olmaları için diğer bölümler gibi staj dönemleri vardır. Burada amaç öğrenilen teoriyi pratiğe dökme, turizm sektörünün gelişimine katkı sağlama, mesleki tecrübe edinme ve iş olanakları kazanmaktır.

Genel olarak bir otelde staj yapan öğrenciye komi, garsonluk gibi alt görevler verilerek staja başlatılır ve stajyer öğrenci otelin personelleriyle aynı şekilde çalıştırılırsa meslekten soğur. Tabi ki stajyer öğrenci staj yaptığı kurumda çalışacak ama işletme sahipleri bu konuda daha özverili davranıp sadece kendi amaçları için çalıştırmayıp vermesi gereken tecrübeyi kazandırırsa stajyer öğrenciler bölümden zevk alır, ilerisi için çabalar, sektörüne katkı sağlayıp doğru yolda ilerler.

Yaz stajında havuz kenarında sabahtan akşama kadar güneşin altında stajyer öğrenci çalıştırılırsa sektörden soğur tek amacı staj dosyasını kurumun olumlu doldurması için sabretmek olur.

Bana gelecek olursak arkadaşlarımın staj anılarını duydukça ne kadar şanslı olduğumu hissettim. Her ne kadar iyi bir ücret almamış olsam da personeller ve çalıştığım departmandaki şeflerim ve departman asistanım sayesinde teoriyi pratiğe döküp aynı zamanda departmanın dışındaki departmanları gözlemleyip çok güzel tecrübeler kazanıp stajımı tamamladım.

Sonuç olarak turizm okuyan öğrencilere staj dönemlerinde sektörü sevdirmeli geleceğe umutla bakmalarını sağlamalıyız.

Zeynep ULAŞKIN – Rekreatif Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here