TGRT Haber de canlı yayınlanan programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri aktardı:
“Bugüne kadar önceliğimiz nicelikli turistti, şimdi turist sayısına ilaveten nitelikli turiste konsantre olacağız. Pazar payını artırmak istiyoruz. Nitelikli turist için her şeyden önce nitelikli personel gerekiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yaptık. İlk etapta 11 turizm meslek lisesini seçtik, turizm koleji statüsüne getiriyoruz. Öğrencilerimiz en az 3 lisanı iyi derecede öğrenecekler. 15 Nisan-15 Ekim arasında derslerini otellerde almalarını sağlıyoruz. Müfredat da sektöre uyumlu olacak. Ayrıca oteller öğrencilere stajyer maaşı verecek. Öğrenci açısından da, otel açısından da, okul açısından da cazip. Bunu bir aşama daha ilerleteceğiz. Öğrencilerimiz 4 senelik temel eğitimi meslek lisesinde aldıktan sonra özellikle gastronomi ağırlıklı fakültelerde eğitim almalı. Bunu başarırsa zaten en ideal yönetici adayı oluyor, geleceğin genel müdürlerinin bu şekilde yetişmesini planlıyoruz. ” dedi.

Tanıtım politikalarında değişikliğe gidildiğini vurgulayan Bakan Ersoy, Türkiye yi rakipsiz yapan, tarihi, kültürel, arkeolojik ve gastronomi özellikleri ile tanıtımda ayrışmanın mümkün olduğunu söyledi.

GÖBEKLİ TEPE TANITIMINDAN ÇEVRE İLLER DE FAYDALANACAK. 
2019 un Göbeklitepe Yılı ve tanıtım stratejileri ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Ersoy “Göbeklitepe tarihin sıfır noktası, çevresinde halen devam eden kazılar var. Ben 13 bin yıl kadar geriye gidebileceğini düşünüyorum. Biz 2019 tanıtım stratejilerimizin merkezine Göbeklitepe yi aldık. Ancak buraya ilişkin tanıtım çalışmalarımızı sadece bu yıl ile sınırlı tutmayacağız. Göbeklitepe yi sadece Şanlıurfa olarak görmeyelim, Türkiye nin imza yerlerinden biri ve Şanlıurfa çevresindeki illere de çok olumlu yansıması olacak. ” dedi.

KAPADOKYA’YA ALAN YÖNETİMİ SİSTEMİ GETİRECEĞİZ 
Kapadokya nın ve kültür varlıklarının korunmasıyla ilgili bilgi veren Bakan Ersoy, Çanakkale de olduğu gibi Kapadokya Bölgesi nde de Alan Yönetimi Sistemi nin ortaya konulacağını söyleyerek “Bakanlıkların yetkilerindeki çakışmaları bu sistem ile ortadan kaldıracağız. ” ifadelerine yer verdi.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here