Turizmcilerin ‘rekor yıl’ olarak gösterdiği 2014 rakamlarının 2018 turizm sezonunda yakalama ve geçme hedefi, ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginliğe takıldı. Rus rublesinin dolar karşısında değer kaybetmesi turizm rezervasyonlarında duraksama yaşanmasına neden oldu.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Son dönemde Rusya ve ABD arasında yaşanan gerginlik dolayısıyla rublenin, ABD doları karşısında değer kaybetmesi Rus turist rezervasyonlarını durdurdu. Bunun geçici olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Yeniasya.com’da yer alan habere göre özellikle Rusya’dan yoğun erken rezervasyonlarla başlayan 2018 turizm sezonu ABD ile Rusya gerginliği ile karşı karşıya kaldı. Durumu Rus turistin Türkiye’ye gelmesi açısından değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, şu açıklamada bulundu:

“Biz şu andaki durgunluğun geçici olmasını arzu ediyoruz. Çünkü bu sene genel anlamda bakıldığında 2018 yılına dönük erken rezervasyonlarda çok ciddi artışla başladık. Geçen sene de Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda tarihi bir rekor kırmıştık. O nedenle 2018 beklentilerimiz son derece olumlu ve yüksekti.

Bunu da destekler mahiyette erken rezervasyon rakamları ve sayıları oluşunca, sektör olarak ciddî beklenti içine girdik. Ama son günlerde yaşadığımız birtakım ekonomik çalkantı hem Türk lirasının hem de Rus rublesinin ciddi anlamda değer kaybetmesi ve dalgalanması ister istemez tüketicinin alımlarında duraksamaya neden oldu.”

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here