NEDEN TRABZON?

Son yıllarda Körfez ülkelerinden Trabzon’a gelen turistlerin sayısında büyük artış oldu. Bu turistler, “Trabzon’un adını nereden duydunuz?” sorusuna yüzde 47.7 arkadaş ve akraba tavsiyesi, yüzde 38.5’i internet ve sosyal medya ve yüzde 9.2’lik bölümü de daha önce geldiği için yeniden Trabzon’u tercih ettiğini belirterek cevap veriyor.

KİŞİ BAŞI 2 BİN 340 DOLAR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nca (TTSO) yapılan anket çalışmasında Körfez ülkelerinden gelen turistlerin ortalama kalış süresinin 7,6 gün, kişi başına harcadıkları paranın da 2 bin 340 dolar olduğu belirlendi.

MEMNUNİYET ANKETİ

TTSO görevlileri tarafından Trabzon Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Eylül ayı içinde ziyaretçi memnuniyet anketi gerçekleştirildi. Körfez ülkelerinden gelen 238 kişiye uygulanan ankete katılanların yüzde 72.3’ü ilk kez Trabzon’u ziyaret ettiklerini belirtirken, yüzde 27.7’lik bölümü ise daha önce bir veya daha çok kez Trabzon’a geldiğini vurguladı.

BİR GELEN BİR DAHA GELİYOR

“Trabzon’un adını nereden duydunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 47.7’si arkadaş ve akraba tavsiyesiyle geldiği cevabını verirken, yüzde 38.5’i internet ve sosyal medyadan öğrendiğini, yüzde 9.2’lik bölümü ise daha önce geldiği için Trabzon’u bildiğini vurguladı.

KALIŞ SÜRESİ ARTIYOR

Anket sonucunda turistlerin Trabzon’da ortalama kalış süresi 7.66 gün olduğu belirlenirken, gidiş – dönüş uçak biletleri hariç kişi başına ortalama 2 bin 340 dolar harcadıkları ortaya çıktı. Turistlerin yüzde 81.5’i çok memnun olduğunu belirtirken yüzde 16.9’u memnun, yüzde 1.6’sı orta seviyede memnun olduklarını belirtti. Trabzon’a yaptıkları seyahatten memnun kalmadığını belirten turist ise olmadı.

“HEPSİ TURİZM ELÇİMİZ OLUYOR”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, her yıl uyguladıkları bu tür anketlerin turizmde alınan yolu göstermesi bakımından önemli olduğunu belirterek. Açıklamasına şöyle devam etti ; “Buraya gelen turistlerin memnuniyet düzeyini artırdığımız sürece bizleri tavsiye etme oranları da artacaktır. Bu nedenle her gelen turiste turizm elçimiz gözüyle bakmalı, onları memnun ederek buradan göndermeliyiz” dedi.

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here