Turizmciler Trabzon’a yılın 12 ayı turist çekmek için kolları sıvadı. Şehrin yeni çekim merkezi ise özellikle Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Sera Vadisi ve Sera Gölü.

Trabzon, Türkiye’deki turizm pastasından son yıllarda en büyük payı alan illerin başında geliyor. Yıl içerisinde kente gelen 2 milyona yakın turistin 1,5 milyonunu Arap turistler oluşturuyor. Serin bir iklime sahip olan Trabzon’un doğal yapısı Arap turistlerin tatil yeri seçiminde bu şehri üst sıralara taşıyor. Uzungöl, yaylalar, Ortahisar, Atatürk Köşkü, Memişağa Konağı şehirde turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler. Şimdilerde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasına Sera Gölü ve çevresi de eklendi. 1950 yılında Derecik Vadisi’de meydana gelen heyelanla oluşan göl çevresinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sera Gölü Tabiat Parkı Peyzaj Uygulaması, bölgenin cazibesini daha da artırıyor. Doğu Karadeniz’in önemli turistik merkezlerinden olan Sera Vadisi’nde daha çok turistin ağırlanması hedefleniyor.


MANZARALI OTELLER

Şehir merkezine 10, Akçaabat sahile ise sadece üç kilometre mesafedeki muhteşem manzaraya sahip gölün çevresinde oteller bulunuyor. Bölgenin yeni otellerinden Sera Lake Resort’un Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Özad, ilgiden memnun olduğunu dile getiriyor. Hedeflerinin kente 12 ay turist çekmek olduğunu anlatan Özad, özellikle kış aylarında kültür turlarıyla yerli turistin kente gelebileceğini ifade ediyor. Otellerinde kalabalık aileler ve arkadaş grupları için alternatif oda ve konaklama hizmetleri sunduklarını dile getiren Özad, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da desteğiyle AB standartlarında doğayla uyumlu bir tesis inşa ettiklerini anlatıyor: “Tesisin balkonlu odaları göl, deniz ve yemyeşil dağ manzarasına sahip. Otelde misafirlere SPA, Türk hamamı, sauna ve buhar odası imkanları da sunuluyor. Kente özgü yemekler ve dünya lezzetleri otelin menüsünde yer alıyor.”

TRABZON’A HER MİLLETTEN TURİST GELİYOR

 

Trabzon’a gelen yabancı turist sayısına göre Arap turistler ilk sırayı alırken onları Rusya, İran, Belarus, Gürcistan, Almanya, Kanada, Fransa, İtalya, Avusturya ve İngiltere gibi ülkelerden gelenler izliyor. Yabancı turistler şehre gelerek tarihi ve turistik yerleri ziyaret ediyor. Turist sayısı her sezon yükseliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here