Yılın ilk uzun tatil dönemi olan sömestre, ailelerin çocukları ile birlikte en verimli şekilde değerlendirmek istedikleri dönem. Sömestre dönemi, çocuklar için keyifli bir kar tatili olabilirken, aileler için de yazın özlendiği zamanlarda nefes aldıran bir tatil değeri taşıyor. Bu sebeplerden ötürü, tüketiciler yoğun bir taleple seyahat acentelerinin kapısını çalıyor veya otel arama motorlarında en iyi fiyatı bulup, en doğru tercihi yapmaya çalışıyorlar.

Sömestre Tatilinde, Ailelere Fırsat Sunan Oteller Öne Çıkıyor

Türkiye’nin otel arama motoru neredekal.com şirketinin Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat Sömestre dönemine ait, websitelerinde oluşan ziyaret raporlarına istinaden yaptığı değerlendirmede “Rezervasyon verilerini incelediğimizde, sömestre döneminde otel rezervasyonlarında ortalama geceleme süresinin 4 gün olduğunu görüyoruz. Aile konaklamasına daha çok önem veren kimi tesisler sömestre döneminde özel olarak 2. çocuğu tamamen ücretsiz olarak ağırlayabiliyor. Yine sömestre döneminde otellerin sunduğu bir diğer fırsat da, “çocuk yaşını arttırma” seçeneği. Bu seçenek sayesinde üst çocuk yaş limiti 16 yaşa kadar çıkabiliyor. Aileler için bu tarz fırsatlar sunan tesislerin daha çok tercih edilmesi de bu sayede kaçınılmaz oluyor.”

Termal ve Kayak Tatili için En Çok Hangi Bölgeler Tercih Ediliyor?

neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat sözlerine, “Yıl boyunca tatil yapılabilen güzel ülkemiz Türkiye’de, Neredekal.com’un Aralık’tan Ocak’a kadar olan ziyaretçi verilerini incelediğimizde, termal bölgeler arasında Denizli – Pamukkale’nin ilk sırayı aldığını görüyoruz. Ege’nin iç kesiminde yer alan ve çevre illerden ulaşımın da kolay olduğu Pamukkale’nin, hem travertenleri, hem de kaliteli termal suyu ile bir önceki yıla oranla tam %35 daha fazla tercih edilerek, en fazla çıkış yapan termal bölge olduğunu söyleyebiliriz. Termal bölgelerde Pamukkale’yi sırasıyla Bursa-Oylat, Afyon, Yalova takip ediyor.” şeklinde devam etti.

Polat, “Doğal güzellikleri ile ön planda yer alan ve her mevsimin yakıştığı Abant ve Kapadokya ise, sömestre tatilinde yine en çok tercih edilen yerler arasında kendini gösteriyor. Sömestre döneminin yine öne çıkan tercihleri arasında kayak merkezleri dikkat çekiyor. Termal bölgelere oranla daha bütçeli bir tatil sunan kayak bölgelerinde, ilk 2 sırada İstanbul’a yakınlığı ile Kartepe ve Uludağ yer alıyor. İstanbul’a uzak olmasına rağmen geçen yıla oranla %20’lik artışla sömestrede en iyi çıkış yapan kayak bölgesi  ise Erciyes Kayak Merkezi. Erciyes’i ise yine en popüler kayak bölgelerinden biri olan, Kartalkaya’nın takip ettiğini görüyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here