Sinop’un Doğal Güzellikleri

Karadeniz bölgesinin orta bölümünde yer alan Sinop, Boztepe burnu üzerine kale şehir olarak kurulmuştur. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve hala bazı tarihi kalıntıları bünyesinde barındırmaktadır. İsmini yunan tanrısı Sinope den almıştır.

Sinop; tertemiz doğası değerli kumsalları ve denizi ile insanları büyülemeye devam ediyor.
Atatürk de Sinop’u çok sevmiştir hatta harf devrimini başlattığı 15 eylül 1928 tarihinde ziyaretinde ‘’ ne olurdu Sinop’un yarı güzelliği anakarada olsaydı’ demiştir.
Sinop doğal güzellikleri ve yöresel yemekleri ile keşfedilmeyi bekleyen koca bir hazine olarak misafirlerini beklemeye devam etmektedir.

Sinop’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer:

1- Sinop Kalesi:

Sinop Kalesi, Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu kaledir. Kale, MÖ 7. yüzyılda da kenti korumak amacıyla kurulmuştur. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarılmıştır. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin duvarları 2.050 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde, 3 metre genişliğindedir. İki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir.
Tarihi Sinop kalesi 2013 yılında Unesco tarafından Dünya mirası geçici listesine alınmıştır.

Evliya çelebinin seyahatnamesine göre altı kapısı vardır: kum kapısı, meydan kapısı, tersane kapısı, yeniçeri kapısı, dabağhane kapısı, lonca kapısı vardır.
Kale günümüze kadar tarihi dokusunu kaybetmemiştir. Günümüzde kafe lokanta olarak faaliyet göstermektedir. Kalede şehrin manzarasını yukarıdan izleme imkanı sunmaktadır.

2- Sinop Tarihi Cezaevi:

Sinop tarihi Cezaevi, üç tarafı denizler ile çevrili ve yüksek bir yerdir. İlk yapıldığı zamanlarda kale olarak kullanılmış daha sonra cezaevi olarak kullanılmaya başlamıştır.
Gaskalılar tarafından 4.000 yıl önce yapılan bu kale 1214 tarihinde Selçuklular tarafından alınmıştır. Korunma amaçlı olarak kullanılan bu kale Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılara ev sahipliği yaparak onları korumuş ve güçlendirmiştir.

1568 yılına kadar kale ve korunma amaçlı olarak kullanılmıştır. ilk olarak 1568 yılında cezaevi olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu kalenin resmi olarak cezaevi olması 1887 tarihinde gerçekleşmiştir.

Sinop Mutasarrıfı olan Veysel Paşa bu kaleye yeni binalar eklemiştir. Binaların yanına hamam yaptırmıştır fakat 1979 tarihinde isyan sonucu yanmıştır. İki katlı U şeklinde olan bu koğuşa 1939 tarihinde 2 katlı 9 koğuşlu çocuk koğuşu da yapılmıştır.
Bir çok ünlü siyasi mahkum cezalarını çekmeleri için buraya getirilmiştir. Bu cezaevinde Türkiye’de ilk kez bir uygulama yapılmış, mahkumların birer sanat koluna yönlendirilmesi için çalışılmıştır. Bu uygulama ile içeriye atölyeler kurulmuştur.

Tarihi cezaevi 1997 yılında kapatılmıştır. Kapatıldıktan sonra kültür bakanlığına tahsis edilmiş ve yapılan yenileme çalışmaları sonucunda kale kültür merkezine dönüştürülmüştür. 1999 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiştir. Birçok tarihi olaya şahitlik etmiş, birçok şairi, sanatçıyı, yazarı görmüştür.

Sinop Cezaevi özellikle yüksek duvarları ünlü olan bir yerdir.
Sabahattin alinin meşhur şiiri ‘’Aldırma Gönülü’’mahkûmiyeti sırasında bu hapishanede yazmıştır.
Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Celal Kaygılı, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısa Kürek hapis ve sürgün olarak kalmışlardır.

Tarihi Sinop Cezaevi Giriş Ücreti ne kadar?

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi giriş ücreti 5 TL‘dir.

Sinop Cezaevi Nerede?

Cezaevi, Sinop ili merkezinde Osmaniye köyünde yer almaktadır.

3- Erfelek Şelalesi:

Erfelek Sinop il merkezine 28 km uzaklıkta küçük bir ilçedir. Erfelek’te kestane balı yapılmaktadır.


Dünya’da eşi ve benzeri olmayan bu şelalenin özelliği irili ufaklı şekilde 28 tane şelaleden olmasıdır. Maceracılar için harika bir yerdir.

Erfelek şelalesi ilçenin en büyük turizm kaynaklarından birisi olmuştur.
Erfelek şelalesi çevresinde mesire alanları ve kampa uygun alanlar bulunmaktadır. Ailenizle piknik yaparak güzel vakitler geçirebilirsiniz.
Mavi ve yeşilin birleştiği bu eşsiz yerde, huzurun ve mutluluğun fotoğrafını çekebilirsiniz.

4- Sarıkum:

Sinop ilinin merkezine bağlı bir köydür. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan ve Sinop’un en uzun ve tek doğal plajı olan sarıkum plajı, 4 km uzunluğundadır. Sarıkum köyü ve kuş cenneti bu köyde bulunmaktadır. Birbirlerinden farklı türlerde kuşların bulunduğu bu bölge, koruma altına alınmıştır. Bu bölge sadece kuşların değil yabani atlarında bulunduğu bir bölgedir.

Sinop Sarıkum Plajı Gölü:

Sarıkum plajı sinopun en uzun plajına sahiptir. Plaj ve göle şehir merkezine 25 km uzaklıktaki Sarıkum Köyü’nden geçerek ulaşabilirsiniz. Göl, plaj ve longoz ormanlarıyla çevrili bir doğal yaşam alanına sahip olan bölgede çok sayıda kuş çeşidi, kurbağa ve su kaplumbağası bulunmaktadır.

Sarıkum İsmini Nereden Almıştır:

Sarıkum ismini gölün ve denizin birleştiği yerdeki sarı renkteki çöl kumundan almıştır. çok farklı bir ekosisteme sahip bir bölgedir. Bu bölgede çöl kumunda yetişebilen bazı bitki türleride yetiştirilmiştir.
Sinop sarıkum plajı 1987 yılında Tabiat Koruma Alanı statüsüne alınarak koruma altına alınmıştır. 1991 yılında Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir.

Sinop’ta en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Sinop Sarıkum Plajı Gölü, Sinop seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında yer almaktadır.

5- Hamsilos koyu:


Sinop’a 11 km uzaklık da bulunan Hamsilos koyu, Türkiye’nin Ria tipi tek fiyortudur. Hamsilos koyu, kültür bakanlığı tarafından 1.derecede doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Koyun çevresi ormanlık tepelerle kaplıdır.

Bu doğal güzellikte muhteşem fotoğraf çekilmesine fırsat vermektedir.
Koyun asıl adı Hamsaroz dur ancak halk tarafından hamsilos denildiği için hamsilos olarak anılmaktadır.
Hamsilos koyu eski yıllarda savaş gemilerinin gizlendiği bir koy olmuştur. Günümüzde ise balıkçı teknelerinin fırtınalardan korunduğu bir yer haline gelmiştir.

Sinop’a gelip bu muhteşem yerlerde güzel fotoğraflar çekerek iyi vakit geçirmeniz dileği ile…
Bir sonraki yazılarımda görüşmek üzere.

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here