Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik, turizm belgeli restoran açılmasının önünü tamamen kapattı. Artık turiste yönelik lokanta ve restoran açmak isteyen yatırımcılar içki satabilmek için belediyelerden izin almak zorunda kalacak.

Söz konusu düzenleme, tarihi yarımada gibi çok sayıda dini yapının bulunduğu bölgelerde, içkili turistik restoran açılmasını neredeyse imkansız hale getirecek.

Turistik restoran işletmecileri tepkili

Yönetmelikteki değişikliğin, turizme dolaylı yönden darbe vurmak olduğunu ileri süren işletmeciler, kararın ya düşünülmeden ya da içki karşıtlığı ile alınmış olabileceğini savunuyor.

Turizm gelirlerini artırmanın en hızlı ve rasyonel yolunun yeme içme yatırımları ile olabileceğine dikkat çeken turistik restoran işletmecileri, karara ilişkin tepkilerini duyurmak için önümüzdeki günlerde açıklama yapmaya hazırlanıyor.

Yönetmelikte ne değişti?

Yönetmeliğin yeme-içme ve eğlence tesisleri başlığı altındaki 26. Maddenin ikinci bendinin ikinci cümlesindeki “İkinci sınıf lokantalar müstakilen belgelendirilemez” cümlesinden “ikinci sınıf” ifadesi çıkartılarak “Ancak” sözcüğü ile değiştirildi. Yapılan değişiklikle yönetmelikteki ifade “Lokantalar müstakilen belgelendirilemez” şekline dönüştü. Yönetmeliğin bu haliyle tahsisli araziler üzerindeki tesisler hariç, günübirlik tesisler turizm belgesi alamayacak. Müstakil yeme içme tesisleri de “özel tesis” olarak belgelendirilmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here