10 İngiliz turistten birinin gittiği ülkede hangi para biriminin kullanıldığını bilmediği ortaya çıktı.En çokta Türkiye’deki para birimiyle  ilgili karışıklılık yaşıyorlar.

Seyahat acentesi Globehunters tarafından 2 bin İngiliz turistle yapılan araştırmaya göre, her 10 İngiliz turistten biri gittiği ülkede hangi para biriminin kullanıldığını bilmiyor.

 

İNGİLİZLER EN BÜYÜK KAFA KARIŞIKLILIĞINI İSE TÜRKİYE’DE YAŞIYOR

Araştırmanın sonuçlarına göre, İngilizlerin kafasını en çok karıştıran ülke Türkiye. İngiltere’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında ciddi düşüş yaşanmasına rağmen, araştırmaya katılanların %24’ü “Türkiye’de harcamak için yanlış para çektim.”diyor.Katılımcılar, Türkiye’de lira değil euro kullanıldığını düşündüğünü ifade ediyorlar.Bunun üzerine yaşanılan sıkıntılar ise cabası.

 

LİRADAN SONRA KUNA KAFALARI KARIŞTIRDI

Para birimi konusunda İngilizlerin kafasını en çok karıştıran ikinci ülke ise Hırvatistan. Araştırmaya katılan İngilizlerin %15’i Hırvatistan’da kuna değil, euro kullanıldığını düşündüğünü ifade ediyor.

 

”KANADA’DA ABD DOLARI KULLANILDIĞINI SANIYORDUK”

Listenin üçüncü sırasında ise Kanada yer alıyor. Araştırmaya katılan İngilizlerin % 12’si Kanada’da Kanada doları değil, ABD doları kullanıldığını zannediyor.

İRLANDA PARASINI BİLE KARIŞTIRDILAR

İngiliz tatilciler, Birleşik Krallık’la köklü bağları bulunan Irlanda Cumhuriyeti’nin kullandığı para biriminden bile bir haber. Araştırmaya katılanların %10’u, Irlanda’da euro değil, pound kullanıldığını düşünüyor.
İngilizler sadece bu ülkelerdeki para birimlerini karıştırmakla kalmadılar.En çok karıştırdıkları diğer ülkeler ise, Bulgaristan, Polonya, Mısır, Meksika, Çekya ve İsveç olarak sıralandı.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here