Hollanda pazarının son yıllarda çeşitli nedenlerle kaybettiği talebi 2018 yılından itibaren yeniden yükselen ivmeye çevirdiğini belirten Alkaya, potansiyeli itibari ile Hollanda pazarının, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde alım gücü, tatil sıklığı ve sürelerinin uzunluğu nedeni ile hedef pazarlar arasında en önemlilerinden biri olduğunu kaydetti.

 ‘’AVRUPA PAZARINDA İLK RAKAMLARIN ALINDIĞI FUAR’’

‘’Bu fuar, Hollanda pazarının yanı sıra Avrupa genelinde bu yılın talebine yönelik rakamların alındığı, hem tüketici hem de profesyonellerle bir araya geldiğimiz önemli bir fuar.’’ diyen Alkaya değerlendirmesinde şu noktaların altını çizdi:

‘’BAZI ADIMLARI ATMAMIZ GEREKİYOR’’

‘’Fuarı ziyaret eden tüketicilerde Türkiye özellikle Antalya ilgisi yüksek. Hollandalı golfçüler de golf turizmi açısından Antalya Belek Bölgesi için büyük bir potansiyel. Özellikle golf turizmi ve kültür ekseninde yönünü Türkiye’ye çevirmiş turistin beklentisi, tarifeli uçak  seferlerin artırılması ve çeşitlendirilmesi. Nitelikli turizm beklentimiz bizim de bu yönde mutlaka bazı adımları atmamızı gerektirmektedir.

 ‘’EN ÖNEMLİ EKSDİKLİĞİMİZ GELİRLERDE’’

Nitelikli hizmet uçakta başlıyor, havalimanlarında devam ediyor ve otellerde noktalanıyor. Nitelikli turizm kavramı bir ülkenin sadece nitelikli otellerine gösterilen ilgi ile sınırlı olmamalıdır, aynı zamanda, o ülkenin tüm tarihi ve kültürel değerlerine gösterilen ilgi ile bir bütünlük sağladığında anlamlıdır. Hiç şüphe yok ki nitelikli turizm daha fazla turizm geliri demektir. Ülkemiz turist sayısında yakaladığı başarıyı turizm gelirine de yansıtabilmelidir. Bize göre en önemli eksikliğimiz de buradadır. Turistin oteller dışında harcama yapmaya yöneltecek, çevre ile ilgili tüm düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesine ve altyapının güçlendirilmesine ihtiyaç vardır.

‘’KALİTEYİ TÜM DESTİNASYONLARA YAYMALIYIZ’’

Turizm bütünlüğü ancak konaklama tesislerimizde son yıllarda yakaladığımız güçlü hizmet kalitesindeki başarıyı, tüm turistik destinasyonlara taşımakla mümkün olacaktır.

Türk turizmi ekonomik ürünleri ile dünya turistinin ilgisini çektiği kadar, aynı zamanda nitelikli ürünleri ile geniş yelpazede üst segment turistin de ilgisini çekecek adımları mutlaka atmalıdır. Eşsiz tarihi ve kültürel zenginliğimiz ve rakiplerimize göre bizi farklı kılan hizmet anlayışımız ile elde ettiğimiz rekabet gücümüzü turizm gelirlerimize yansıtabilmeliyiz.’’

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here