Mövenpick Hotel Ankara, Mövenpick Hotels & Resorts’un Türkiye’deki 3 oteli. 176 odası ile Ankara’da Mövenpick kalitesi sunan tesis  misafirlerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

‘Genç turizimcilere önerim, okullarını bitirmeden ingilizcelerini iyi seviyeye getirmeleri ve yaptıkları stajlarda değişik departmanları deneyerek doğru adresi bulmaları..’diye konuşan Mövenpick Hotel Ankara Genel Müdürü Atakan Turhan, yürüdüğümüz bu yolda bizimle engin tecrübelerini paylaştı..

  • Atakan Turhan kimdir? Kısaca bahseder misiniz?

 

Atakan Turhan Mövenpick Hotel Ankara’nın 3.5 yıldır Genel Müdürlüğünü yapmakta olan 46 yaşında 2 çocuk babası bir otelciyim. 22 yıldır otelcilik sektöründe çalışmaktayım. Bunun son 13 yılı Türkiye, Gürcistan ve Rusya’da olmak üzere uluslararası zincir otellerde genel müdür olarak geçti. Boğaziçi Üniversitesi Otel İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme Mezunuyum. Şu anda da halen İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji okumaktayım 😊

 

  • 22 yıldır bu sektörde yer alıyorsunuz. Otelcilik tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

 

Üniversite sonrası Swissotel Bosphorus İstanbul’da Bellboy olarak işe başladım. Daha sonra Night Auditor ve Önbüro Görevlisi olarak çalıştım. Polat Ranaissance Hotel’de Shift Leader olarak devam ettim. Butik bir otelde Önbüro Müdürlüğü yaptım. Sonrasında Radisson Blu Conference & Airport Hotel’de Önbüro ve Gelirler Müdürlüğü yaptım. Şirket için transfer olarak Radisson Blu Hotel Ankara’ya Genel Müdür olarak geçtim. 3 yıl sonra Radisson Blu Iveria Hotel’i açmak üzere Tiflis, Gürcistan’a gittim. 4 yıl Tiflis’te kaldıktan sonra St. Petersburg Rusya’da Park Inn by Radisson Pulkovskaya Hotel’e transfer oldum. Mayıs 2014’ten beri Mövenpick Hotel Ankara’da Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

 

  • Kariyerinize Swissotel’de resepsiyonist olarak başlamıssınız. Size göre sizi bu günlere getiren en belirgin özelliğiniz ve bizim gibi genç turizmcilere önerileriniz nedir ?

 

Bence en önemli özelliğim hem alaylı hem de okullu olmam. İkisinin de çok faydasını gördüm. Genç turizimcilere önerim, okullarını bitirmeden ingilizcelerini iyi seviyeye getirmeleri ve yaptıkları stajlarda değişik departmanları deneyerek doğru adresi bulmaları…

 

  • Misafir memnuniyeti ve gelirler yönetimi alanlarında pek çok ödül almışsınız. Sizce misafir memnuniyeti nedir? Nasıl sağlanır?

 

İyi servis doğru ekip ile verilebiliyor. Bu kesinlikle bir ekip işi. Misafirleri memnun etmenin yolu onlara evinizde ağırlıyormuş gibi hizmet vermekten ve işinizi sevmekten geçiyor. Doğru kişileri işe almaya büyük özen gösteriyoruz. Tecrübeden çok kişilik bizim için önemli olan…

 

  • 2 seneye aşkın Mövenpick Hotel’de görevinizi sürdürüyorsunuz. Mövenpick Hotel için benden önce ve benden sonra diye tanımlayabildiğiniz gelişmeler var mı? Varsa bunlar nelerdir?

 

Benden sonra bunlar oldu demek biraz iddialı olur ama Tripadvisor.com’da şu anda 170 otel arasında Ankara’da 1. oteliz demekten gurur duyuyorum.

 

  • Otelinizde ki İsviçre usulü nereden gelmektedir? Bu usulün artıları ve eksileri size neler katıyor?

Otelimiz Zürih Merkezli Mövenpick Hotels & Resorts’un bir parçası. İsviçre dediğinizde akla ilk gelen mükemmeliyetçilik. Bu da otelcilik açısından bakarsanız işimizin temel özelliği ve misafirlerimizin ana beklentisi. Mükemmeliyetçilik ve Türk Misafirperverliği biraya gelince ortaya güzel bir kombinasyon çıkarıyor.

 

  • Bir röportajınızda “Ankara’da olmak Mövenpick Hotels için önemli.” Demişssiniz. Bunu bize biraz açar mısınız?

 

Önemli bir turizm destinasyonu ve gelişmekte olan, stratejik bir konuma sahip bir ülke olarak Türkiye zincirimiz için önemli bir destinasyon ve ülkemizde 4 otelimiz var. Başkent Ankara, İstanbul (2 otel) ve İzmir olmak üzere 3 büyük kenti kapsamaktayız.

 

  • Bir çok otelde ve farklı konumlarda çalışmıssınız. Size göre Otelcilik kavramı nedir? Otelcilik nasıl yürütülmelidir?

 

Otelcilik hakkını verirseniz çok zevkli bir iştir. Yüksek tempoludur. Sıkılmazsınız. Bir sürü insanla tanışabilirsiniz. Ufkunuz ne kadar genişse o kadar ileri gidebilirsiniz. Dünyayı dolaşıp, uluslararası şirketlerde yönetici olabileceğiniz bir meslek. Dünyada neler oluyor, onları takip (hatta tecrübe ederek) yürütülürse gelişmeye çok açık bir iş kolu.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here