Dünyanın dört bir yanı görenlerin hayran kaldığı, masallardan fırlamış gibi görünen inanılmaz güzellikteki yerlerle dolu. Gelin bu yerlere hep birlikte bakalım…

Canaima Ulusal Parkı

Canaima Ulusal Parkı

Canaima Ulusal Parkı 30,000 km² alan sahiptir, Venezuela’nın güneydoğusunda Brezilya ve Guyana sınırında bulunmaktadır. Parkın yaklaşık % 65’i masa dağı oluşumlarıyla kaplıdır. 1000 m’lik dünyanın en yüksek şelalesine sahiptir.

Fingal Mağarası

Fingal Mağarası

İskoçya’nın batı kıyılarındaki ıssız Staffa Adası üzerinde bulunan Fingal Mağarası, büyüleyici altıgen formlu bazalt sütunlardan oluşuyor. Yaklaşık 70 metre uzunluğundaki mağara, milyonlarca yıl boyunca soğuyan ve kırık hatlar oluşturan lavlardan oluşmuş. Lav akışı okyanusta soğuyunca altıgen sütunlara dönüşmüş.

Huacachina

Huacachina

Huacachina dünyanın en kurak bölgesinin tam ortasında nüfusu 115 kişi olan küçük bir köy. Peru devleti tarafından ulusal kültür mirası ilan edilerek korumaya alınan bu köy Peru’da mutlaka gidilmesi gereken bir yer. İşte İnka torunlarının yaşadığı ve kutsal yer sayılan bir vaha köyü Huacachina.

Baykal Gölü

Baykal Gölü

Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya’nın güneyinde, İrkutsk Oblastı ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, “Sibirya’nın Mavi Gözü” diye adlandırılır.

Benagil Mağarası, Portekiz

Benagil Mağarası, Portekiz

Portekiz’in güneyinde, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Algar ve bölgesi, dünyanın en güzel mağaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Sadece denizden ulaşılabilen bu muhteşem kaya oluşumu, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri kendine çekiyor. Mağara tavanındaki büyük yuvarlak açıklıklar sayesinde, kumların üzerinde uzanırken ve yumuşak bir deniz meltemi eşliğinde açık mavi gökyüzünü görebilirsiniz.

Cano Cristales Nehri

Cano Cristales Nehri

Kolombiya’daki Cano Cristales adlı renkli nehir, macarenia clavigera adlı bir bitki sayesinde nehrin rengi değişiyor.

Kolukkumalai Çay Tarlaları

Kolukkumalai Çay Tarlaları

Hindistan’ın Kerala Eyaletinde Bulunan çay bahçeleri 2 Bin 400 metre rakımı ile dünyanın en yüksekteki çay bahçeleri ünvanını elinde bulunduruyor.

Dead Vlei Çölü

Dead Vlei Çölü

Yalnızca Namibya’nın değil dünyanın en çok fotoğraflanan bölgesi ve çevresi devasa kırmızı kum tepeleriyle sarılı benzersiz bir killi katman bölgesi olan Dead Vlei, Namib Naukluft Ulusal Park’ta, Namib Çölü’nde yer alıyor. 1000 yıldan uzun süredir kurumuş ağaçların kızıl kum tepeleri arasında yarattığı siluetliyle olağanüstü bir güzelliğe bürünen bölge, dünyanın görülmeye değer en ilginç yerlerinden biri.

Ejderha Kanı Ağacı

Ejderha Kanı Ağacı

Yemen’deki Socotra Adasındaki Ejderha Kanı Ağaçları

Muhteşem renkleriyle İzlanda yaylaları

Muhteşem renkleriyle İzlanda yaylaları

İzlanda, uzun yıllar Avrupa’ya uzaklığı nedeniyle unutulmuş gibi olsa da son yıllarda spor ve müzikle adını duyurmaya başladı. Doğasıyla insanı büyüleyen İzlanda, kuzey ışıklarını izlemek isteyenlerin de favori rotası.

Firefly Kutsal Alanı

Firefly Kutsal Alanı

Meksika’daki olağanüstü güzellikteki orman bölgesi.

Tanzanya Natron Gölü

Tanzanya Natron Gölü

Tanzanya’daki Natron gölü, Afrika’nın en huzur verici göllerinden biri olarak tanınıyor. Milyonlarca flamingonun üreme alanı olan bu doğa harikası, aynı zamanda korku filmlerini andıran bir şöhrete sahip bulunuyor.

Salar de Uyuni Gölü

Salar de Uyuni Gölü

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da yer alan Salar de Uyuni, 11 bin km² alanıyla dünyada oluşan en büyük tuz gölü.

Vaadhoo Adası

Vaadhoo Adası

Vaadhoo Adası Sahili, Maldivler. Yılın belli dönemlerinde yıldızlı bir geceyi andıran plajda, gökyüzü denizin içerisine düşmüş gibi görünür.

Aogashima Volkanı

Aogashima Volkanı

Japonya’ya bağlı olan Aogashima Adası dünyanın en ilginç yerlerinden biri, denizin ortasında bir ada ve adanın ortasında dev bir volkan

Waitomo Glowworm Mağaraları

Waitomo Glowworm Mağaraları

Waitomo Glowworm Mağaraları, Yeni Zelanda. Bu mağaranın tavanı, yıldızlarla dolu bir gökyüzüne benziyor!

Yuanyang Pirinç Terasları

Yuanyang Pirinç Terasları

Çin’in güneydoğusundaki Yunnan eyaletinde, Kızıl Nehir boyunca uzanan Yuanyang Pirinç Terasları, 3000 metre rakımda yaklaşık 2200 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. İlk olarak 1300 yıl önce ekilen pirinç tarlaları hem bölge halkının geçim kaynağının yüzde 98’ini oluşturuyor hem de görsel güzellikleri ile seyahat tutkunlarını mıknatıs gibi kendine çekiyor.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here