Marmaris’in tarihsel kent kalıntılarını barındıran Gökova ve zengin florası ile derin ve berrak sulara sahip Hisarönü Körfezleri ile Akdeniz’deki birbirinden güzel koyları mavi tur tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Yarımadanın özellikle Gökova ve Hisarönü Körfezlerine bakan yüzünde yer alan ve sık ormanlarla çevrili olan koyları, baharda da turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Bördübet Koyu

Bördübet, Akdeniz’in mavi renginden kendine çalmış ve güzelliğini çam ağaçlarının arkasına saklamış bir koy. Bölge özel koruma alanı olduğu için bakir doğasını değişmemiştir.

İngiliz askerleri, yıllar önce savaş yıllarında saklandıkları adaya, denizle ormanın iç içe olması ve değişik kuşların bolluğu nedeniyle ‘Kuş Yatağı’ anlamına gelen ‘Bird the bed’cadını taktı.Bu ad zamanla değişime uğrayarak Bördübet olarak anılmaya başladı. Koy, ağustosun en sıcak günlerinde bile gölgeli ve serin iklimiyle ziyaretçileri karşılıyor. Turunç ve özellikle Amos Koyu’nda ise deniz içinde tarihi kalıntılar hala duruyor.

Selimiye Koyu

Genellikle sessiz ve huzurlu olmasıyla bilinen Selimiye köyü, son dönemlerde sıkça tercih edilen tatil destinasyonlarından. Köydeki plajlar temiz ve sakin. Bozburun’dan çıkıp yine büyüleyici bir manzara eşliğinde Selimiye Koyu’na ulaşılıyor. Koyun karşısında bulunan ada, kıyıya oldukça yakın, bu da enfes bir manzara oluşturuyor. İnsandan, sesten uzak bir tatil için tercih edilecek bir koy, mavi turda gibi huzurlu bir ortam sunuyor.

Amos Koyu

Turunç ile Kumlubük arasında boylu boyunca uzanarak keşfedilmeyi bekleyen bakir Marmaris koylarından biri. Amos koyu, eski bir yerleşik Roma kenti olduğundan burada hala kalıntılar bulunmaktadır. Amos Antik Kenti’ni Akdeniz’in eşsiz maviliği ile buluşturan bu koyun güzelliğine ve manzarasına doyum olmaz.

Abdi Reis Koyu

Deniz, kum, güneş üçlemesine dalışın da eklendiği enfes bir Marmaris koyu. Halk arasında‘Marmaris’in akvaryumu’ olarak bilinmektedir. Özellikle dalış sporuyla ilgilenenlerin en çok ziyaret ettiği bu koyun canlılığı gelen herkesi kendine hayran bırakarak uğurluyor.

Gebekse Koyu

Çiftlik Koyu’nun hemen yanındaki Gebekse Koyu mutlaka keşfedilmesi gereken Marmaris koyları arasında. Bu koya araçla gitme imkanının olması, denizinin ne kadar temiz olduğunu açıklamaktadır.  Gebekse Koyu mavinin bin bir rengine bulanmış suyu bir mıknatıs gibi insanı kendine çekiyor. Çiftlik koyundan sandal veya tekne kiralayarak ulaşabileceğiniz Gebekse koyunun muazzam denizi resmen mavinin tonlarını sergilemektedir.

GİZEM ÖZGÜL – REKREATİF HABER

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here