32’nci Bab-ı Ali Toplantıları kapsamında düzenlenen “Kültür ve Turizm’de Yeni Vizyon” programına katılan Numan Kurtulmuş, toplantıda turizmle ilgili açıklamalarda bulundu.

”2019’DA REKOR KIRACAĞIZ”

2017 yılı için turizm sektörünü tebrik eden Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2017 yılında krizlere karşı dayanıklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye’nin ilk 11 ayda 30.7 milyon ziyaretçi sayısına ulaştığını kaydeden Kurtulmuş, ”yılsonu itibariyle de 26 milyar doları aşkın bir turizm gelirine sahip olacağız. Turist sayısının da 32 milyonu aşacağını öngörüyoruz. 2018 yılında 2014’teki seviyeye geleceğimizi, 2019 yılında da 2018’in üzerine çıkarak tarihi bir rekor kıracağımızı görmemiz mümkündür. Türkiye’deki erken rezervasyon miktarı geçen yıla oranla yüzde 66 arttı. Aynı şey Ukrayna, Hollanda ve Rusya içinde geçerlidir. Turizm’de önümüzdeki dönemde 2014 rakamlarını yakalayacağız.” dedi.

”AVUPA’DAKİ DOSTLARIMIZ TEKRAR TÜRKİYE’YE GELMEYE BAŞLADI”

Konuşmasında, ”Avrupa’daki dostlarımız tekrar Türkiye’ye gelmeye başladılar” Bakan Kurtulmuş, şu değerlendirmeyi yaptı:

”11 ayda Rusya’dan gelen 4 milyon 647 bin turist var. Yüzde 15’lik bir artış var. Almanya’dan 3 milyon 451 bin turist gelmiş, İran, Bulgaristan, Gürcistan olarak liste devam ediyor. Geleneksel pazarlarımızı koruyacağız ama geleneksel pazarlarımızın da artık tek başına yeterli olmadığının farkında olmamız gerekiyor. Asya ülkelerine açılımı sağlamak durumundayız. Çin, Hindistan, Kore, Japonya, Endonezya ve Malezya bu 6 ülke son derece zengin ülkeler, bu 6 ülkeyi topladığınız zaman dünya nüfusunun yarısı.”

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here