22 Kasım 2017 Çarşamba – Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş un katılımıyla Ordu da gerçekleştirilen 9. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi için “halk edebiyatı ” , “müzik, oyun ve eğlence ” , “gelenek-görenek ve inançlar ” , “maddi kültür ve genel konular ” ile “somut olmayan kültürel mirasın korunması ” alt başlıklarında yurt içi ve yurt dışından toplam 396 bildiri başvurusu yapıldı. Bildiriler, akademisyenler ile konuyla ilgili uzmanlardan oluşan bilim kurulunca değerlendirildi ve 205 bildiri kabul edildi.

Türk halk kültürü araştırmalarına dair verilerin ilgili bilim dallarının yöntemleriyle ve disiplinler arası yaklaşımlarla derli toplu olarak ele alınmasına, bir arada tartışılmasına olanak sağlaması bakımından önemli bir işlevi yerine getiren Kongreye, Azerbaycan, Çin, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan dan bilim insanları katılıyor.

Türk halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi ve çeşitli bilimsel faaliyetler aracılığıyla değerlendirilmesi adına Bakanlığın yürüttüğü çalışmaların en önemlilerinden biri olan Kongre, halk kültürü alanında yaşanan son gelişmeler ile araştırmalara dair verileri bir arada tartışmaya olanak sağlayacak.

Anadolu topraklarının sahip olduğu kültürel zenginliğe dikkat çeken Bakan Kurtulmuş; “Bu topraklar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış. Troya dan başlamış Osmanlı ya kadar büyük bir medeniyet. Her medeniyetten geriye sadece kalıntılar değil yaşayan kültürün içerisine nakşedilmiş olan gelenekler korunmuş ve bugüne kadar gelmiş. Orta Asya dan getirdiğimiz, Mezopotamya dan, Yakın Doğu dan, Balkanlar dan, Kafkaslar dan gelen ve Anadolu da var olan kültür hep beraber yoğrulmuş ve bugün Türk kültürü dediğimiz bu zengin son derece çeşitli kültürel zenginlik ortaya çıkmıştır. ” dedi.

Bakan Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim yerli ve milli kültür derken anlatmak istediğimiz Anadolu toprakları içerisindeki sadece bir tek kültür değil, bu coğrafyada var olan bütün kültürel zenginliğe sahip olmaktır. Burada Ashab-ı Kehf de var, Aziz Nikola da var, Troya da var, Helenistik Dönem de var, Bizans da var, Selçuklu da Osmanlı da var. Batı kültürü ve Doğu kültürünün kökleri de bu coğrafyadadır. Biz kültürleri şuralı buralı diye ayırmadan ama kendi milli kültürümüzün tamamını kuşatarak yolumuza devam ederiz. Ama asla şu anda maddi olarak güçlü olan bir başka medeniyetin kültürünü bizim kültürümüzden üstün, bizden daha güçlü olarak kabul etmeyiz. Dolayısıyla milli kültürel bağımsızlıktan kastettiğimiz zihni kamaşmadan, zihninde kültürel kodlarını değiştirmeden kendi topraklarının, kendi ülkesinin, kendi milletinin kültürel zenginliğine sahip olmak ve burada bağımsız bir ruha sahip olmaktır. Bütün bu bağımsızlıktan kastettiğim kapıları kapatıp sadece kendi içimize dönmek değil kendi gücümüzün kıymetini bilmek ve kendi gücümüz üzerinde, kendi ayaklarımız üzerinde yükselebilmektir. ”

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here