Doğal güzellikler,sosyal imkanlar,kültür,tarih…Yeni bir şehir keşfetmekse amacınız gideceğiniz yerde ilgi alanınıza uygun detayların olması daha heyecanla ulaşmak istemenize sebep olabiliyor. İşte mimaride bu kriterlerden yalnızca biri…Görmeye dünyanın en iyi şehirleri arasında yer alan mimarisiyle ünlü şehirleri hep birlikte inceleyelim.

1)Roma, İtalya

Muhteşem yapısı, müzeleri ve tarihi noktalarıyla kendine hayran bırakan Roma, birçok insanın gezilecek yerler listesinde olmalı…Mimarisinin yanı sıra muhteşem lezzetli yemekleriyle de ün salmış Roma mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında yer alıyor. Pantheon, Kolezyum, Aşıklar Çeşmesi…Adım attığınız her yerde birbirinden güzel yapılarla karşılaşabileceğiniz Roma’dayken dünyanın en küçük ülkeleri listesinde birinci sırada olan Vatikan’ı da ziyaret edebilirsiniz.

2)Barselona, İspanya

Mimarisi en güzel şehirler arasında yer alan Barselona, oldukça önemli mimari yapılara ev sahipliği yapıyor. Modern mimarideki en önemli isimlerden biri olan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı, ama 1926 yılında ölmesi nedeniyle inşası yarım kalan ve günümüzde hala devam eden Sagrada Familia Bazilikası, Barselona’nın mimari açıdan ne kadar etkileyici olduğunu gösteren en güzel örneklerdendir.

3)Petersburg, Rusya

Gideceğiniz şehirde mimariye önem veriyorsanız gideceğiniz şehirlerin başında Petersburg yer almalı…İki yüzyıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olan ve bugün Rusya’nın ikinci büyük şehri olma özelliğini taşıyan Petersburg’un büyüleyici mimari eserleri kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

4)İstanbul, Türkiye

Tarihi olarak oldukça önemli bir şehir olan ve yüzyıllarca farklı medeniyetlerin beşiği olmayı başaran, zaman zaman nazlı zaman zaman hırçın, güçlü, gizemli İstanbul, elbette Türkiye’nin ve dünyanın en güzel mimarisi olan şehirleri arasında yer alıyor.UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş Sultanahmet Arkeolojik Sit Alanı dışında şehrin her noktasında geçmişten yadigar, özenle inşa edilmiş tarihi eserler yer alıyor.

5)Floransa, İtalya

Rönesans’ın doğduğu şehir olarak kabul edilen Floransa’da kendinizi sanat tarihi dersini canlı canlı alan bir öğrenci gibi hissedeceksiniz. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaello gibi pek çok önemli sanatçının yaşadığı şehir olması da Floransa’yı İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri yapıyor.

                                                                                            Rekreatif Haber – Nur Zir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here