Kendi Kendini Temizleyebilen Körfez:

Saros körfezi:

Saros körfezi Türkiye’deki en temiz denizlerden bir tanesidir. Saros körfezi içinde barındırdığı zengin balık çeşitleri nedeniyle deniz biyologları ve dalış meraklıları tarafından tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Burada bulunan doğal oluşum herkesin ilgisini çekmektedir.
Edirne´den yaklaşık 150 km. İstanbul’dan yaklaşık 250 km. olan Saros körfezi misafirlerine unutulmaz bir tatil yaşatmaktadır.
Saros körfezi, tertemiz bir kumsala sahip bir kıyı şerididir. Saros körfezi sanayileşmenin olmaması nedeni ile Ege denizinde yer alan en temiz bölgelerden bir tanesidir. Saros Körfezi dünya üzerinde kendi kendini temizleyen 3 denizden bir tanesidir.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-05-23 23:07:03Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Saros körfezde bulunan tüm kıyılarda herhangi bir yerleşim merkezi ve sanayileşme olmaması, su akıntılarının fazla olması ile birlikte Körfezin her zaman temiz kalmasını sağlamıştır.
Saros körfezinde aktiviteler:
-Dalış
-Yamaç paraşütü
-Sörf
Saros körfezinde kamp yapılabilecek koylar bulunmaktadır.


Sahiller:
1-Keşan’da;
-Yayla sahili
-Erikli sahili
-Mecidiye sahili
– Gökçe tepe sahili
-Danişment sahili
– Sazlıdere sahili

2-Enez’de;
-Enez sahili
– Vakıf sahili
-Büyük evren sahili
-Sultaniçe sahili
-Gülçavuş sahili
3-Gelibolu’da;
– Güneyli sahili

Ege Denizi´nin tuzluluk oranı en yüksek körfezlerinden biri olan Saroz Körfezi´nde, küçük akarsuların taşıdığı besin tuzları sayesinde zengin bir balık çeşitliliği görülmektedir. Zengin balık çeşitliliği sayesinde misafirlerine balık tutma imkanı sağlamaktadır. Saroz körfezine gelen misafirler keyifli anlar yaşarlar. Mevsimine göre çipura, lüfer, barbun, mercan, karagöz, levrek, kefal ve ahtapot gibi denizde yaşayan türler Saros körfezinde bulunmaktadır.
Saros körfezi doğal güzellikleri ve muhteşem denizi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here