Bergama Galenos Kültür ve Turizm ile Japonya Galenos Dernekleri ve İlçe Belediyesinin iş birliğinde düzenlenen ve 26 Mart’ta başlayan festival kapsamında Arasta Çarşısı’nda klarnet konseri verildi. Konserin ardından Japon kültürünün geleneksel yemeği ‘suşi’ yapıldı.

Japon geleneklerinin tanıtıldığı Galenos Papatya Festivali

Osmangazi Köprüsü ve Marmaray gibi Türkiye’nin mega projelerinde görev alan inşaat yüksek mühendisi ve mimar, deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, geleneksel kıyafetlerini giyerek vatandaşlarla suşi yaptı. Japon kültürünün bir diğer yemeği ‘Tempura’ da vatandaşlara ikram edildi. Yemek yapımının ardından Japon dans grubu ‘Kira-Kira-Hikaru’ geleneksel danslarını sergiledi.

Japon geleneklerinin tanıtıldığı Galenos Papatya Festivali

Gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Japon dans grubu sorumlusu Kazumi İshi, şunları söyledi: “Festival ilk kez düzenlendiği için biraz endişelenmiştik fakat herkes bize destek oldu. Havalimanına indiğimizden bu yana bolluk ve zenginliği hissettik. Aynı Japonya’ya benziyor. Bergama insanları çok şanslı onu hissettik. Herkes bizi gördüğünde selam veriyor, yemekleriniz de çok harika” Festival yarın sona erecek.

Galen kimdir?

Tıp doktoru, bilim insanı ve filozof olan Galen, Antik Roma’nın en önemli hekimlerinden biri… Tıbbi görüşleri ‘Galenizm’ olarak adlandırılıyor. Kendisi bugünkü spor hekimliğine de öncülük etti. Ününü araştırma metoduyla kazanan Galen’e göre, analizler hastalıkların incelenip iyileştirilmesinin temelini oluşturuyor. Galen, doğduğu şehir Bergama’da farklı etkinliklerle yaşatılıyor.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here