İzmir farklı kültürleri yıllarca başarıyla içinde barındırmış ve bugün de bu kültürlerin oluşturduğu zenginliğin mirasını hem kendi halkıyla hem de ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Bu asansörde bu miraslara en güzel örnektir.

Bu asansör Türkiye’deki tek sokak asansörüdür. Asansör Karataş semtinde bulunmaktadır.

Asansör, 1907 yılında iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını rahatça çıkabilmek için inşa edilmiş. Daha öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. İş adamı Nesim Levi, ulaşımı kolaylaştırmak için bu asansörü yaptırmış.

Asansörün yapılış hikayesi de şöyle anlatılmıştır:

‘’Devidas Merdiveni olarak anılmasındaki sebep olan Devidas ailesinin büyüğü, Devidas bir gün merdivenlerden düşerek ayağını kırar. Merdivenlerin indiği noktada ise yine bir başka Musevi Nesim Levi oturmaktadır. Nesim Levi bu olayın akabinde buraya bir asansör yapmayı planlar ve girişimlerine başladıktan bir süre sonra 1907 de inşaat tamamlanır ve iki semt artık kolaylıkla gidip gelinebilen bir duruma gelir.

Aralarında 58 metre yükseklik 155 basamak fark olan sahil boyu ve Halil Rıfat Paşa semtleri artık asansörün işlemesiyle rahata kavuşur. Alınan gelir de bölgedeki Musevi hastanesi için kullanılmaya devam eder. 1942 yılında el değiştiren Asansör, bu tarihten sonra özel işletmecilerin elinde çalıştırılır. Bir süre bu şekilde devam eden işletme bazı nedenlerle kapanır. Daha sonra da işletmesi İzmir büyük şehir belediyesine devredilir.’’

Asansörün ilk yapıldığı yıllarda su ve buhar gücüyle çalışmaktaydı daha sonra 1985’de restorasyonla birlikte asansörler elektrikle çalışmaya başladı.                                             İlk açıldığı yıllarda ücretli olan bu tarihi asansör şimdilerde ise ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Sabah 08:00 ile gece 00:00 arasında ziyarete açıktır.

İzmir’in en güzel körfez manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisidir. Günbatımını izlemek için harika bir yerdir. Akşam yemeğinizi yerken yada kahvenizi yudumlarken muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka tarihi asansöre uğramayı unutmayın.

Adres: Turgut Reis, Şehit Nihat bey Caddesi. 76/A Konak / İzmir

                                                                      Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here