Çeşme-Alaçatı’yı cazibe merkezi haline getirmesi için hayata geçirilen havalimanı projesinin ihalesi yarın yapılacak. Söz konusu ihalesi için 24 firma bugün şartname satın aldı.

Ulaşımı büyük ölçüde kısaltacak olan Çeşme-Alaçatı Havalimanı ile bölgede daha çok yerli ve yabancı turistin ağırlanması hedefleniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre Çeşme-Alaçatı Havalimanı yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek.

Ayrıca özel jetleri ağırlayabilecek olan havalimanı hem eğitim uçuşları hem de charter seferleri için hizmet verecek. İhalesinin yarın yapılacağı havalimanı için bugün itibarıyla 24 firma şartname satın aldı.

Çeşme-Alaçatı’da yapılması planlanan yeni havalimanı için ihale süreci başladı. Ulaşımı büyük ölçüde kısaltacak olan proje ile Çeşme daha çok yerli ve yabancı turist ağırlayacak.

Yap-işlet-devret modeli çerçevesinde kapalı teklif alma usulüyle sunulacak olan havalimanının ihale tarihi ise 20 Nisan olarak belirlendi.

Takvim Gazetesinde yer alan habere göre İzmir’de yeme-içme fiyatlarıyla sürekli gündeme gelen Çeşme, “Çeşme Alaçatı Havalimanı” ile ulaşım süresinin büyük ölçüde kısalması İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın yükünü de azaltmış olacak.

Konu hakkında “bir turizm beldesinin dünyada markalaşabilmesi için havaalanına, ulaşım ağına ihtiyacı olduğu” yorumunda bulunan turizmcilerden “Küçük bir destinasyon olan komşudaki Sakız ve Kos Adası’nda bile havalimanı var. Havalimanı, Çeşme turizmi için önemli bir hamle. Ayrıca Çeşme yüksek gelir düzeyine hitap etmesiyle Türkiye’nin turizm çeşitliliği açısından büyük bir avantajıdır. Çeşme’nin artık Güney İspanya ve Güney İtalya ile rekabet şansı olacak” açıklaması geldi.

TURİST SAYISI 1.5 MİLYONA ULAŞACAK

2017’de Çeşme’ye gelen toplam turist sayısı 800 bin 113 olarak kayda geçmiş yıl sonu verilerinde turist sayısında yüzde 14 artış yakalanmıştı. Şimdi ise yapılacak havaalanı ile Çeşme’ye gelen turist sayısının 1.5 milyona ulaşması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here