İnsanlığın ve Dostluğun Adresi:                                                                            Safranbolu

Safranbolu ismini safran çiçeğinden almıştır ve Karabük ilinin ilçesidir. Tarihi değerleri, yaşam tarzları, gelenek ve görenekleri, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile Safranbolu ülkemizde turizmin gözde kentlerinden birisi olmuştur. Safranbolu Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olmuştur. Safranbolu tarihi şehir dokusu ile insanların ilgisini çekmektedir, benzersiz sokakları ve evleri ile insanları hayran bırakmaktadır. 17 Aralık 1994 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

Safran Bitkisi:

Geçmişten günümüze safran bitkisi çok değerli bir bitki olmuş ve günümüze kadar o özelliğini korumuştur. İlaç, baharat ve boya bitkisi olarak kullanılmıştır. Safran bitkisi yemeklere baharat olarak kullanılmaktadır.

Safranbolu özgün mimarisi ile şehre girdiğimiz andan itibaren tarihi değerleri ile ön plana çıkmıştır.

Şimdi Safranbolu Evlerini Tanıyalım:

Safranbolu Evleri Hakkında Bilgiler:

– Safranbolu evleri Osmanlı döneminde yumurta akından yapıldığı ve uzun süre depreme dayanıklı olduğu söylenmektedir.
– Evler Türk aile kültürü yaşantısını aktarmaktadır.
– Evler konak tarzında yapılmış ve evlerin önü birbirini kapatmamaktadır. Sokakları taşlarla örülmüştür.
– Evler genellikle 2,3 katlı yapılmıştır.
– Evler çok pencerelidir.
– Evler ahşap tavan işlemeciliği ile yapılmıştır.
– Safranbolu evlerinin dış kapısında 2 adet tokmak bulunmaktadır. Birisi demir tokmak diğeri ise daha az ses çıkaran küçük tokmak bulunmaktadır. Gelen misafirin erkek mi kadın mı olduğu buradan anlaşılmaktadır. Gelen misafir kalın tokmağa vurmuş ise erkek, küçük tokmağa vurmuş ise kadın olduğu anlaşılmaktadır.

Safranbolu’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer:

1-Safranbolu Evleri:


18 ve 20.yüzyıl arasında tarihlenen, 2000den fazla geleneksel ev yer almaktadır. 800 adet ev koruma altına alınmıştır. Evlerin en önemli özelliklerinden birisi karşılıklı iki cephenin manzara ve güneşini kapatmamış olmasıdır.

2-Hıdırlık Tepesi:


Hıdırlık Tepesi Safranbolu’yu panoramik olarak seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Buradan çok güzel fotoğraflar çekebilir ve o güzel manzaraya karşı çay ya da kahvenizi yudumlaya bilirsiniz. Hıdırlık Tepesi şehrin girişinde tepede yer almaktadır.

3- İncekaya Su Kemeri:

İncekaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli oldukça görkemli bir yapıdır. Kemer 110-220 cm genişliğinde değişmektedir. Kemerin altından Tokatlı deresi geçmektedir. Tokatlı Kanyonu’nun en güzel rotasını dereden başlayan yürüyüş parkuru oluşturmaktadır. Bu su kemeri Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından, Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmıştır.

4- Kristal Teras:


Kristal Teras Safranbolu İncekaya’da yer almaktadır. Yerden 80 metre yükseklikte olup tabanı kırılmaz camdan yapılmıştır. 11 metre genişliğindedir. Türkiye’de de bir ilke imza atmıştır. 75 ton ağırlığı taşıya bilmektedir. Kristal teras üzerine çıkıldığı andan itibaren gelen misafirleri heyecanlandırmaktadır. Kristal Terastan Tokatlı kanyonuna dair muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

5- Tokatlı Kanyonu:


Tokatlı kanyonu Safranbolu’nun doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Kanyon tokatlı köyünden gümüş mahallesine kadar uzanmaktadır. Kanyonda yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Parkur yaklaşık 9 km’dir. Yürüyüş sırasında sincap, kaz, at gibi hayvanları görebilirsiniz. Yürüyüş parkurunda dinlenme alanları bulunmaktadır. Kanyona giriş 3 TL’dir. Tokatlı kanyonuna uğramadan Safranbolu’dan ayrılmanızı tavsiye etmem çünkü kanyonda Şelalelerden gelen sesler, kuşların cıvıltıları, insanı rahatlatan tertemiz havası ile gelen misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Safranbolu Ankara’ya 220 km, İstanbul’a 380 km uzaklıkta. Karabük iline ise 8 km’dir. İnsanlığın ve dostluğun adresi olan Safranbolu’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririm. Safranbolu’ya gelip de safranlı lokumun tadına bakmadan sakın dönmeyin.

                                                                        Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here