İLK ALTI AYDA KUŞADASI’NDA TURİST SAYISI %10 ARTTI

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası’nda 2019 yılının ilk altı ayında, yerli ve yabancı turist toplam sayısında önceki yıla göre %10 artış sağlanırken otellerin doluluk oranı %80’in üzerinde.

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, 2019 turizm sezonun başında biraz tedirgin olduklarını ama Haziran ayıyla birlikte gelen turist sayısının artığını “Sezon başında Nisan ve Mayıs ayı biraz yavaş başladı. Ancak haziranla birlikte toparlandı. Temmuz ve Ağustos ayında yavaş yavaş rezervasyonlar arttı. Otellerde şu anda doluluk oranı istenilen seviyeye geldi. İyi bir sezon geçiriyoruz. Yıl sonunda Türkiye’nin hedeflediği rakamlara ulaşacağını düşünüyorum” sözleriyle ifade etti.

Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Bülent ilkbahar da 2018 yılında yerli turist sayısının daha fazla olduğunu ifade ederek “Şimdi bütün otellerde tam tersi yüzde 70 yabancı turist, yüzde 30’da yerli turist var. Döviz yükselince Türkiye, yabancı turistlere daha cazip geldi. İngilizler ülkemize çok gelmeye başladı. Şu anda haftada 6 tane İngiliz uçağı İzmir’e uçuyor. Geçen sene hiç yoktu. Onlar için buralar cennet hem de ucuz” dedi.


Yabancı turistlerin ağırlıklı olarak Balkanlardan geldiğini ve en çok para bırakan turistlerin İranlı ve Romenler olduğunu belirten ilkbahar, “Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Hollandalılar, Belçikalılar, Avrupa Ülkeleri, İran, Irak’tan gelen turistler var. Kendi acentemiz haftada yaklaşık 800 İranlı Kuşadası’na getirirken toplamda haftalık 2 bin İranlı geliyor. Geçen yıl haftada 5 bin kişi geliyordu. Bu yıl devalüasyon olunca sayı biraz düştü ama ona rağmen Türkiye ucuz olduğu için geliyorlar” diye konuştu.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here