Uluslararası otel zinciri Hilton’un, Antakya’da yapılan müze otelden çıktığı belirtildi.

‘Müze otel’ olarak sektörde ses getiren ve Hilton markasıyla anlaşıldığı açıklanan Antakya’daki müze otelle ilgili yeni gelişme.

İŞLETMEYİ KENDİLERİ YAPACAK

Hürriyet yazarı Jale Özgentürk, Necmi Asfuroğlu’nun Antakya’da inşaatına 2009’da başladığı müze otelden Hilton’un çıktığını yazdı. Daha önce adı Hilton Müze Otel olacağı belirtilen tesisin, The Museum Hotel Antakya olarak hizmet vereceği ve işletmesini de Asfuroğlu yapacak.

ODA SAYISI 200’E ÇEKİLDİ

Afsuroğlu’nun üçüncü derece SİT alanı olan 25 bin 500 metrekare büyüklüğündeki arazisi için lüks bir otel projesi hazırlandığını belirten Özgentürk, 400 oda olarak planlanan ve 35 milyon dolar yatırım maliyeti öngörülen otelin temel kazısında çıkan ve tarihi 6’ncı yüzyıla kadar uzanan Helenistik, Bizans, Roma, Osmanlı dönemlerine ait eserler nedeniyle hem oda sayısının 200’e düştüğünü hem de yatırım maliyetinin 120 milyon dolara çıktığını yazdı. Özgentürk, ”Aldığım bilgilere göre Hilton başlarda ortaklık istemedi, ancak proje ilerlerken yatırıma dahil olmak istedi. Bu kez de Asfuroğlu bunu kabul etmedi.” diye yazdı.

ASFURPĞLU: AYRILMAYA KARAR VEDİK

Otelin yatırımcısı Necmi Asfuroğlu’nun “Yurtdışındaki fuarlarda bize hep soruyorlardı, ‘Hilton bu işin neresinde?’ diye. İçinde olmadığını öğrenince de eleştiriyorlardı. Sanki yatırımı Hilton yapıyor gibi algılanıyor, diyorlardı. Biz de ayrılmaya karar verdik” şeklindeki açıklamalarına yer verlen haberin devamında şunlar dile getirildi:

30 MİLYON DOLAR HESAPLANAN YATIRIM MALİYTİ 120 MİLYON DOLARI BULDU

Turizm sektörü için önemli bir yatırım olarak dikkat çeken otel için ilk önce 30 milyon dolar yatırım bütçesi açıklandı. Ancak daha sonra bu rakam 90 milyon dolara çıktı. Otel için yapılan harcama bugüne kadar 120 milyon doları buldu. Hilton başlarda ortaklık istemedi, proje ilerlerken yatırıma dahil olmak istedi. Ancak Necmi Asfuroğlu bunu kabul etmedi. Şimdi tüm gözler nisan ayında açılacak olan The Museum Otel Antakya’ya çevrildi.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here