Son zamanlarda gençleşmek isteyenler, seyahat rotasını termal suların olduğu şehirlere çeviriyor. Termal kaplıcalarıyla ünlü olan Macaristan’ın SPA merkezlerinin ziyaretçi sayısı, her geçen yıl daha da artıyor.

Gençleşmek isteyenlerin adresi Budapeşte

Budapeşte Kaplıcaları

Budapeşte’ye Kaplıcalar Şehri ünvanını kazandıran, tarihi Romalılara kadar uzanan bir kültürdür. Tuna Nehri’nin kenti ikiye böldüğü Budapeşte’de, her iki yakada da toplam 15 termal kaplıca yer alıyor. Osmanlı döneminden kalmış olan çok sayıdaki hamam, bugün seçkin birer SPA merkezi olarak görev yapıyor. İlk olarak Romalılar M.S. 1’inci yüzyılda suların iyileştirici ve rahatlatıcı etkisini kullanmışlar. Günümüzde ise gençleşmek isteyenler bu suların iyileştirici gücünden faydalanıyor. Çoğu Macar hamamında; ayak ve vücut masajları, aromaterapi tedavileri, pedikürler ve daha pek çok aktivite mevcut. Ana etkinlik ise açık ve kapalı havuzlarda, buhar odalarında ve saunalardaki suların keyfini çıkarmak. Su 20 ile 77 dereceye kadar değişen sıcaklıklarda ortaya çıkıyor. Budapeşte termal suları kimyasal olarak, kayda değer miktarda kalsiyum içeriyor; magnezyum bikarbonat, sülfat klorid, florür iyonu ve sodyum birlikte bulunuyor. Szechenyi Termal Hamamı, alanında Avrupa’nın en büyük ve en ünlü kaplıcasıdır. Budapeşte’de bulunan Szechenyi Termal Hamamı, 1913’te faaliyete geçtiğinden bu yana hem yerli halkın, hem de turistlerin gözde mekanlarından biri olmuş. Oldukça geniş bir alanda hizmet veren acık SPA’nın ziyaretçi akınına uğramasının başlıca sebebi, soğuk Budapeşte günlerinde üzeri açık sıcak havuzunda keyif yapabilmek. Budapeşte havuz partileri, gece hayatına alternatif olarak da ziyaret ediliyor.

Havuzda Satranç Turnuvası

Macaristan kaplıcaları, havuz partileriyle ünlü olduğu kadar SPA merkezlerindeki satranç turnuvalarıyla da ünlüdür. Havuzdaki satranç turnuvalarına katılan turistler, gününün büyük bir kısmını havuzun içinde kıyasıya rekabetle satranç oynayarak geçiriyor.

Kaplıcalara Yılda 10 Milyon Turist Geliyor

Dünyada çeşitli ülkeler, termal kaplıca turizminin insan sağlığında çok önemli bir yeri olduğunu biliyor. Bu bilinçle hareket ederek termal turizm konusuna büyük önem veriyorlar. Macaristan’da da, başta Budapeşte olmak üzere 13 şehirde sağlık tesisi bulunuyor. Termal havuzlar ise yaklaşık 150 noktada yer alıyor ve bunların 36 tanesi sertifikalı sağlık merkezleri olarak hizmet veriyor. Macaristan; bu özelliğiyle Japonya, İzlanda, İtalya ve Fransa ile de ciddi rekabet içinde. Kaplıca turizmi sayesinde Macaristan her yıl ortalama 10 milyon turist ağırlıyor. Japonya ise yılda 13 milyon turisti Beppu şehrinde, sadece termal turizm amaçlı ağırlıyor. Son yıllarda Macaristan’ın ise sadece bu alanda elde ettiği gelir, 147 milyon euro civarındadır.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here