Dünyanın beşinci ve bölgemizin en büyük turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), kapılarını açtı.

Fuarın açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai’nin katılımıyla gerçekleşti.

IMG_2976

Biz de Emitt ilk başladığı günden itibaren oradaydık.
Dünyanın en büyük turizm fuarlarından 2. si olan emitt çok büyük bir alana kurulmuş ve sayısız kuruluş tarafından 4 bir yanından kuşatılmış bir fuar olarak bizleri karşıladı.
Sabahın erken saatlerinde gittiğimiz fuar alanında istanbul trafiğine yakalanmadan yaklaşık 1.5 saatlik yolculuğun ardından varılıyor ki bu da bizce fuarın eksik yanlarından bir tanesi ama başka nerde kurualcak bu kadar büyük bir fuar? O da meçhul bir konu tabi 🙂
Girişi Güney kapısından yapıyoruz,vestiyeri geçtikten sonra sağ taraftan salona giriyoruz, aslına bakarsanız labirente! O kadar büyük ki bir çok kez kaybolma tehlikesi atlatmadık değil hatta! Ve hatta çıkmadan önce bile hangi salon nerde bilmiyorduk. Bütün standları gezdik. Bir kaçıyla da sağolsunlar röpörtaj imkanı bulduk.
IMG_2962
“Geçtiğimiz yıl Rus Pazarı’nda Düşüş Vardı, Bu yıl Avrupa Pazarında”
stella2a
Tatil.com dan Akdeniz Kontrat Müdürü Çağlayan Özbıyık fuar başlamadan önce bizimle küçük bi sohbet gerçektirdi şunları iletti: ” Bu sene yoğunluk bekliyoruz geçen sene de yoğundu bu sene de yoğunluğun artacağını düşünüyorum.İç pazar önemli bir pazar dış pazara göre.Diğer pazarlardaki güç kaybından dolayı iç pazara herkes daha yönelmiş durumda.Geçtiğimiz sezon Rus pazarı bu sezonda avrupa pazarında bir sıkıntı yaşıyoruz siyasi nedenlerden dolayı.Geçen sene rus pazarıyla beslenen bölgeler daha verimli, Avrupa pazarıyla beslenen yerlerde düşüş bekliyoruz.Burda en hızlı reaksiyon olarak iç pazar devreye giriyor’’.şeklinde konuştu.
Kültür & Turizm Bakan’ı Açılışı Gerçekleştirdi 
IMG_2961
Nabi Avcı önderliğinde kısa bir tören düzenlendi giriş kısmında ve fuar resmen açılmış oldu.Standları ele alıcak olursak gösterişli, büyük ve açıkçası bir çoğu çok daha ilginç bir çok standdan oluşuyor. İnsanı içince çekiyor açıkçası.
IMG_2985
Bizde gezerken bir çok standdan etkilenmedik değil bu standlardan biri de Anı Tour standıydı. Burda bizlerle sohbet eden Anı Tour Ege Operasyonundan Derya Demir hanımefendiydi ve şunları iletti: ”Geçen seneye nazaran daha sessiz ve geçen seneye nazaran daha az sayıda talep var fuara ilerleyen saatlerde veya günlerde artmasını umuyorum.Sektör şuan kötü bir durumda geçen sene yaşanan durumlardan dolayı insanlar tedirgin olduklarından dolayı tatil planları aksayabiliyor ama açılcağını ümit ediyoruz.Bu sezon ürün portföyümüzü geliştirdik ve çok fazla tek yetkili otel aldık,çok fazla ürün getirdik acentemize bu sene güzel oalcağını düşünüyoruz.İç pazarda artış bekliyorum ama dış pazar konusunda karamsarım.” diye konuştu.
IMG_2971
Standlar arasında gezerken bir tek otellera ve acentalar standlarda yer almıyor bunu burdan söylemeliyim birçok yöreden ve ülkeden de stand açmak için gelmişlerdi. Bu standlardan en ilgimizi çeken Rekreatif Aktivitelerin gerçekleşebileceği en önemli mecralardan Anka Park oldu.Recep Tezcan’a çalışmalardan ve Rekreatif Haber’den bahsettik ve bu müthiş proje hakkında bilgiler aldık.
Türkiye’nin En Büyük Tema Parkı
-93_20140306_2006799579
Ankara standında aslında bu yazın faaliye geçicek Anka Park’ın da özelliklerini Ergün Bey bizlere anlattı.:”Anka parkımız toplamda 2.100.000 m2 ye sahiptir,bunun 1.200.000 m2 si eğlence alanı 900.000 m2 alan ise hayvanat bahçesi alanıdır.Bu sene açacak olduğumuz oyuncak alanındaki oyuncak adedimiz 1217 dir.İç ulaşım için kara treni monoraylarla bütün alanı rahat bir şekilde gezebileceğiz.Oyun alanları içinde roller coster,dinor alanları,çocuk parkı alanı ve daha birçok alanla hizmete açılacağız.” diye konuştu.
IMG_2969
Birçok standta farklı etkinlikler düzenledi kaldığımız süre boyunca ve yeni etkinlikler de etkinlik boyunca ziyaretçileri bekliyor olacaktır.
Fuarda emeği geçenleri tebrik etmek istiyoruz ve bizlerle Röpörtaj yapan herkese teşekkür etmek istiyoruz hala tatil planının yoksa Emitt Fuarı 29 Ocak’ta kapılarını kapatacak.
Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here