Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Dünyanın sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe’yi sadece Şanlıurfa olarak görmemek gerektiğini belirterek, “Bölgeler oluşturuyoruz. Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Urfa, Antep 5’li bir bölge bizim için.

Göbeklitepe’ye yaptığınız tanıtım paralelinde diğer dört şehrin tanıtımına katkı sağlıyor. Turiste, ‘Bir tek Göbeklitepe’ye gel’ desek gelmez. Hem kalış sürelerini uzatacağız hem de ziyaret amaçlarını büyütmüş olacağız” dedi. Milliyet’te yer alan habere göre Ersoy, otel yapım taleplerine hızlı onay verdiklerini söyledi.

Bakan Ersoy, TBMM’de bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:

ARKEOLOJİK KAZIYA FİNANSAL DESTEK

153 tane kazı alanımız var. Onun 31 tanesi yabancı kazı başkanları tarafından yapılıyor. 122 tanesi yerli kazı başkanları tarafından yapılıyor. Bizim arkeologlarımız finansman sıkıntısı nedeniyle 5-30 gün arası kazı yapıp geri çekilmek zorunda kalıyor. Geçen ay bütün kazı başkanlarımızı topladık.

Dedik ki, ‘İlk etapta bize başvurulardan 20 dosya seçeceğiz. 30’un üzerinde başvuru var. 12 aya çıkartacak proje getiren kazı ekiplerini biz Bakanlık olarak destekleyeceğiz.’ Bu doğrultuda başvurular geldi. Bu ay içinde 20 tanesine karar vereceğiz. Şubat içinde protokoller imzalanacak. Bize 12 aya yayılmış programlarını verecekler. Biz bu programları her ay denetleyeceğiz. Ona göre ödeme yapacağız. Belli sayıda istihdam şartı getiriyoruz.

MÜZELER İÇİN KAMPANYA

Müzelerle ilgili çok yeni bir tanıtım bütçesi ve tanıtım politikası oluşturuyoruz. Bu politika çerçevesinde nisan – mayıs itibariyle Türkiye gelen turistlerin müzeleri ziyaret etmeleriyle ilgili bir kampanya başlatacağız yurtdışında. Türkiye’nin içinde Türk müzelerine tanıtmak yönünde bir kampanya olacak.

Burada amacımız hem müze fiyatlarını turiste yönelik olarak yükseltebilmek. Buradan elde ettiğimiz gelirlerle müzelerin standartlarını artırmak istiyoruz. 350 yakın ören yerimiz var. Ekibimiz eksiklerin listesini çıkarıyor.  Eksiklerini tamamlayacağız.

GÖBEKLİTEPE SADECE URFA DEĞİL

Göbeklitepe’yi sadece Urfa olarak görmemek lazım. Bölgeler oluşturuyoruz; Diyarbakır, Mardin Adıyaman, Urfa, Antep beşli bir bölge bizim için. Göbeklitepe’ye yaptığınız tanıtım paralelinde diğer dört şehrin tanıtımına katkı sağlıyor.

Turiste, “Bir tek Göbeklitepe’ye gel” desek gelmez. Hem kalış sürelerini uzatacağız hem de ziyaret amaçlarını büyütmüş olacağız. Türkiye’nin pek çok yerinde böyle alanlar yaratacağız. Otel yapımı konusunda gelen taleplere hızlı bir şekilde onay veriyoruz.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here