Küresel turizm devi Thomas Cook’un Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Biblio-Globus’u satın almak üzere olduğu belirtilmişti. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR)’un değerlendirmesine göre Biblio-Globus’un satışı için geçen yıl Thomas Cook’la müzakerelere başlamıştı.

Ancak son noktaya gelen satış almayla ilgili görüşmelerin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. Satın alma görüşmelerinin tekrar ne zaman başlayacağına yönelik belirsizlik söz konusu.

Fiyatta mı anlaşamadılar?

ATOR’un yorumunda Biblio-Globus’un satış değerinin yaklaşık 9. 9 milyar dolar (150 milyon dolar) olabileceği belirtilmişti. Satış görüşmelerinin ertelenmesinde fiyatta uzlaşamanın etkili olmuş olabileceği belirtiliyor.

Satın alma gerçekleşirse Rusya’nın en büyüğü olacak

Thomas Cook 2010’da Rusya’nın en ünlü tur operatörlerinden Inturist’i satın almıştı. Thomas Cook, Biblio-Globus’un her iki iş kolunu da satın alırsa Rusya’daki tur operatörü pazarındaki en büyük oyuncu olacak. Biblio-Globus yılda 1 milyondan fazla turisti Soçi bölgesine gönderiyor. Şirket ayrıca, Kırım da dahil olmak üzere diğer yerel destinasyonlarla aktif olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here