Kekova:

Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kale köy ve Üçağız açıklarındaki küçük bir adada bulunmaktadır. Antalya, Kekova arası mesafe yaklaşık 150 Km.’dir. 4.5 km²’lik yüz ölçümü bulunmaktadır.

Kekova; Üçağız ve Kale köylerinin karşısında bulunan 7.4 km. uzunluk ve yaklaşık 500 metre genişliğinde ince uzun bir adadır. En yüksek tepesi 188 m. Denizin en derin kısmı ise 105 metredir.

Bölgede Likya yazısı ile yazılmış kitabeli mezarlar bulunmaktadır. Kıyıda su içinde Likya tipi lahitler ve yapı kalıntıları, ortaçağ kalesinin içinde kayaya oyulmuş tiyatro, kaya mezarları, su sarnıçları, kuzeyde lahitlerden ve az sayıda kaya mezarlarından oluşan nekrapol sahası, Teimiussa’da (Uçağız) ise antik mezarlar ile su içinde kalmış rıhtımdan oluşan zengin bir tarihi mirasa sahiptir bir yerdir. Kekova depremler sonucu su altında kalmıştır. Bu yüzden bölgede çok sayıda batık kent bulunmaktadır. Kekova Adası’nın içinde ki Tersane denilen yerin çok eski bir tekne yapım yeri olduğu bilinmektedir. Kekova bölgesindeki antik yerleşim alanlarına ait, eski çağlarda kayalardan yontma yöntemi ile elde edilen büyük taş blokları, Helenistik devirden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu bakımdan tarihte önemli bir liman kentidir. Burası Likya’nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Kekova 16 tane olan özel çevre koruma alanlarından bir tanesidir, ada ve çevresindeki arkeolojik doğal koruma alanları “Kekova Sit Alanı” olarak adlandırılmıştır. Kekova 18 Haziran 1990 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir.

Kekova’da gezilecek yerler:

1-Saklı Kent Kanyonu

2-Sinema

3-Batık Şehir

4-Korsan Mağarası

5-Çayağzı

6-Myra Antik Kenti

7-Karalos Koyu

8-Salyangoz Koyu

9-Gökkaya Koyu

10-Neol Baba Kilise

11-Aperlai

12-Üçağız

Kekova’da yapılacak aktiviteler:

‘’Kekova’nın simgelerinden biri olan tekne turları ile berrak denizinin birbirinden huzurlu koyları, tarih kokan gezi mekânlarını, farklı özelliklere sahip kaya mezarlarını ve yüzyıllar öncesinde sular altında kalarak merak uyandıran bir medeniyetin izlerini taşıyan Batık Şehri görme imkânına sahip olursunuz.’’

1-Kekova Likya yolu yürüyüşü

2-Kona turu

3-Parasailing

4-Mehtap turları

5-Jeep safari turları

6-Balık avlama turları

Batık kent:

“Batık Kent” olarak adlandırılan adanın kuzeybatı kıyılarındaki kalıntılar en az İ.Ö. 5. yy’den kalmıştır. Burada Bizans dönemine ait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu Tersane koyu bulunmaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlamaktadır. Tersane koyunda hem yüzebilir hem de arkeolojik kalıntıları göre bilirsiniz. Bu şehri altı cam olan teknelerle gezme imkânınız bulunmaktadır.

Kale içinde ise, doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro bulunmaktadır, Likya şehirleri içinde en küçük tiyatroya sahiptir. Kaya mezarının üzerinde, düzgün bloklardan oluşan Roma Devri duvarı ve onun üzerinde de mazgalları ile geç devir suru vardır. Burada aynı anda üç ayrı devir görmektedir. Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde “Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Ti TUS’a armağan edilmiştir” ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir.

Akdeniz bölgesinin en temiz denizine sahip olan ve doğası ile muhteşem deniz altı dünyasıyla insanları büyüleyen Kekova ziyaretçilerini beklemeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

Yazar

Ramazan Özdemir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here