Bilecik Bozüyük ilçesinde Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)  çerçevesinde Bozüyük Kaymakamlığı, Bozüyük Belediyesi, Bozüyük Milli Eğitim Müdürlüğü, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından hayata geçirilecek olan “Agro Turizm” için çalışmalar başladı.

Bozüyük’ün doğal güzelliklerinden olan yaylaların turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar kapsamında Bozüyük Kaymakamı ve Bozüyük Belediye Başkan Vekili incelemelerde bulundu.

Bozüyük’te ağaç popülasyonunun son derece fazla olduğu yıl boyu yeşilliğini koruyan doğa harikaları Kömürsu Yaylası, Çiçekli Yayla ve Sofular Yaylası’nda hayata geçirilecek proje kapsamında güzergah belirleme çalışmalarına katılan Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman ve Bozüyük Belediye Başkan Vekili Hüseyin Kösemen’e, Milli Eğitim Müdürü Halis Çelik, TSO Başkanı Buğra Levent ve proje ekibi eşlik etti.

”Agro Turizm için son derece uygun bir bölge”

Bölgedeki potansiyelin turizm için kullanılmasının son derece önemli olduğu belirten İlçe Kaymakamı Hasan Yaman, “Sahip olduğu doğası, kaynakları ve bulunduğu konum ile Bozüyük Agro Turizm için son derece uygun bir bölge. Bizler bu potansiyeli en iyi şekilde kullanacak projeler ile Türkiye’de bu alanda başı çeken yerlerden biri olmak için tüm hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

Kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından yapılan turizme verilen isim olan agro turizmde bölgenin doğal güzelliklerinin ve kültürel zenginliklerinin gelen misafirlere en iyi şekilde yaşatılması amaçlanıyor.

Doğal güzelliklerin yıpratılmadan ve çevreye hiçbir şekilde zarar verilmeden gerçekleşen bu turizm türünde, kent yaşamı içerisinde bunalmış ve doğanın tadını çıkarmak isteyen misafirlere düzenlenen, trekking turları ve doğa turları ile bölgenin sahip olduğu güzellikler tanıtılıyor.

Agro Turizm projesi kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde, belirlenen alanlarda doğa ile iç içe Bungalov evleri, kamp alanları hayata geçirilerek, özellikle İstanbul ve Ankara, Eskişehir ve çevre illerden gelecek olan konuklar için harika bir tatil ortamı hazırlanacak. Bölgede yapılan güzergah belirleme çalışmaları sonunda oluşturulacak parkurlar Off-Road, Dağ Bisikleti ve ATV turları için gelen konuklara hizmet verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here