Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Turistik Doğu Ekspresi’nin ardından tren turizmi başka şehirlere de taşımak istediklerini açıkladı.

Bakanlık tren turizmini Türkiye geneline yaymayı hedefliyor


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Doğu Ekspresi’ ile ilk adımı attıklarını, tren turizmini kademeli olarak Türkiye geneline yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ile Ankara-Kars arasında hizmet verecek ‘Turistik Doğu Eksperesi’ için düğmeye bastıklarını belirtti. Bakan Ersoy, yeni hedeflerinin ise bu konsepti aşamalı olarak başka şehirlere de taşımak olduğunu dile getirdi.

Doğu Ekspresi’nin asli görevinin ulaşımı sağlamak olduğuna dikkati çekti. Bakan Ersoy, yaptığı değerlendirmede, turizm ekspresi olarak verilecek bu yeni hizmetin turistleri yer bulma zorluğundan kurtaracağını da dile getirdi. Ekonomik açıdan da oldukça faydalı olacağını kaydetti. Bakan Ersoy, “Trenleri Türkiye’de popüler hale getirmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin iç turizminde büyük ilgi gören trenlerin yurt dışından gelen ziyaretçiler için de hem güzel hem de uygun bir seçenek olabileceğini belirtti. Ayırca ‘Doğu Ekspresi’ gibi hatların birer tanıtım aracı olarak kullanılabileceğini vurguladı. Bakan Ersoy, ilk turizm ekspresi olarak hazırlanan Turistik Doğu Ekspresi’nin diğer tren hatlarına da yaygınlaştırılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını dile getirdi. Atılacak yeni adımları ilerleyen dönemlerde açıklayacaklarını söyledi.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here