Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,  Ayasofya Müzesi’nde incelemelerde bulundu, yetkililerden devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Kurtulmuş, Ayasofya’nın hem kendisinin hem de içindeki eserlerin kültür tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan Kurtulmuş, Osmanlı’nın Ayasoyfa’ya büyük bir özenle baktığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Fatih Sultan Mehmet fethedip, Ayasofya’yı camiye dönüştürdükten sonra askerlerinden birisinin Ayasofya’daki mermerleri elindeki çekiçle tahrip ettiğini gördüğünde, bizzat kendisi mani olmuş ve ‘Hayır. Bu, bize kalmış olan bir eserdir’ diyerek, Ayasofya’nın kılına zarar verilmesinin önüne bizzat kendisi geçmiştir. Ondan sonraki dönemlerde biliyorsunuz İstanbul çeşitli depremlerde hasarlar görmüş. Çok ciddi tamiratlardan geçirilmiş. Şu an Ayasofya’da 1850’den bu yana gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmekte olan en önemli bakım ve onarım faaliyetlerinden birisi yapılıyor. Önce yerde çatlamış mermerlerin derzlerinin değiştirilmesi, kırılmış olan mermerler numaralandırılarak, zeminlerinin düzeltilmesi ve tekrar o mermerlerin oraya yapıştırılması, dış cephedeki çatlakların giderilmesi ve kuzey cephenin iç onarımlarıyla ilgili restorasyonlar devam ediyor. Ümit ediyoruz ki 2018’in sonuna kadar bu iç zeminin düzeltilmesi ve düzenlemeler bitirilecektir.”

Bakan Kurtulmuş Tatil Hakkında Konuştu

Bakan Kurtulmuş, Ayasofya’nın şadırvanı, medresesi, imarethanesiyle büyük bir külliye olduğunu ve bunun tüm unsurlarıyla, diğer tarafların da onarılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin Kurban Bayramı tatilinde tur operatörlerinin fahiş fiyatlar uyguladığının ifade etmesi üzerine şunları söyledi:

“10 günlük bayram tatili Türkiye için büyük bir fırsattır. Ancak kusura bakmayın kimse de bu fırsatı yanlış şekilde değerlendirmesin. Şu anda dün akşam itibarıyla bize gelen bilgiye göre Türkiye’deki turistik oteller yüzde yüz doluluk seviyesine ulaşmıştır. Bu güzel bir gelişmedir. Ancak özellikle tur operatörleri, otelciler ve turizm sektöründeki tüm arkadaşlarımızı uyarıyorum. Bunu vesile bilerek kimse özellikle yerli turiste fahiş fiyatlar uygulamasın ve yabancı turistlere yaptıkları hizmetin aynısını yerli turistlere de mutlaka yapsınlar. Bu bir fırsata, ‘kısa günün karı’na dönüştürülmesin. Bu uyarıyı dostça yapmayı vazife telakki ediyorum.”

Bakan Kurtulmuş tatilcilerin trafikte dikkatli olamaları konusunda da uyardı. Daha sonra Bakan Kurtulmuş, Müzeyi gezen yerli ve yabancı ziyaretçilerle fotoğraf çektirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here