O güzel yerlerde, yaz gün yüzüne çıkmaya başlarken, havalar ısınmış, sahiller dolup taşmışken, biz ülke ve millet olarak çokta iç-içe olmadığımız bir mevsim olan “Kış” ile tanışmaya başlıyor. İyi güzel de sırf kış geldi diye yüzümüzü asıp, baharın gelişini umutsuzca beklemekle mi yetineceğiz ?

 KIŞ MEVSİMİNDE Zigana Gümüşhane

Zigana

Bir diğer tatil yeri olan Zigana geçidi kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerindendir.Trabzon ile Gümüşhane arasında bulunan geçit Gümüşhane iline aittir. Yılın beş ayı karlar ile kaplı olan tatil yerinde sık ormanlar ile panoramik görüntüler yakalamanız mümkündür. Doğal güzelliklerinin 10 numara olduğu bölgede konaklamak için birçok tesis bulunmaktadır. Kendin pişir kendin ye tesislerinin de yaygın olduğu bölgede meşhur Hamsiköy sütlacı yemeği unutmayın.

 KIŞ MEVSİMİNDE Uludağ Bursa

Uludağ

Ülkemizde kışın gidilecek en iyi tatil yerlerinden bir tanesi Bursa şehrinin sınırları içerisindeki Uludağ’dır. Birçok Türk filmine de konu olan bu yer İstanbul’a yakınlığı ile her yıl yüzlerce kayak ve doğa tutkununu bulundurmaktadır.

Uludağ Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden bir tanesine sahiptir. Tutyeli pistinin genişliği ve uzunluğu ile Aralık ve Mart aylarında elverişli olarak kayak yapılmaktadır. Bursa şehrinden 2250 metre yükseklik de olan Uludağ’da konaklamak için birçok otel ve tesis bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve karlarla kaplı görüntüsü ile ülkemizde kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerinin başındadır Uludağ.

 KIŞ MEVSİMİNDE Palandöken Erzurum

Palandöken

Bursa Uludağ’dan biraz uzaklaşıp ülkenin doğusuna gidecek olursak kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerine örnek olacak bir tesis bizleri karşılamaktadır. Erzurum şehrinin sınırları içerisinde kalan Palandöken kayak tesisleri kar yüksekliği ve verimliliği bakımından son yıllarda en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olmaktadır. Bu merkezin zirvesi 3185 metreyi bulmaktadır. Kar yağışı olarak ülkenin en çok kar yağan bölgelerinin başında gelmektedir palandöken. Kayak pistinin kayak yapımına elverişli olan kar seviyesinin yüksekliğinden dolayı çok iyidir. Geniş bir piste sahip olan bölgede çok kaliteli lüks oteller bulunmaktadır.Daha düşük gelirli kişiler için orta çaplı otellerde bulunmaktadır.

Manzara ve doğanın içinde olunması insanları ayrı bir heyecana sokmaktadır. Yakılan şöminelerdeki meşe odunları ile ısınıp günün ilk ışıkları ile kendinizi kar sporlarına bırakabilirsiniz. Kayak, snowboard, kar motorları ile eğlenceli dakikalar geçireceğiniz bir yerdir.

 KIŞ MEVSİMİNDE Abant Gölü Bolu

Abant Gölü

Kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerine bir başka örnek ise Bolu Abant gölü diyebiliriz. Her kişinin hayatta görmesi gereken muhteşem bir doğa içerisinde yüksek çam ağaçları ile çevrilmiş bir göl ve yağan kar ile kart postal gibi görüntüler sizleri beklemektedir. Konaklama için birçok kaliteli tesisin olduğu Abant bölgesinde kışın yapılacak doğa yürüyüşleri çok keyifli olmaktadır.

Fotoğraf tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bu bölge ülkenin kış aylarındaki incisi olmaktadır.Romantik bir zaman geçirmek isteyenler için kışın harika manzarası ve doğası ile Abant gölü tercih edebileceğiniz en yerlerden birisi.

 KIŞ MEVSİMİNDE Uzungöl Trabzon

Uzungöl

Doğa yürüyüşü yapmaktan keyif alıyorsanız sizlere bir diğer önerimiz ise Trabzon sınırları içerisinde kalan Uzungöl bölgesidir. Haldizen deresinin önünün kapanmasıyla biriken su ile Uzungöl’ü oluşturmuştur. Göl civarındaki ormanların karlar ile kaplanması muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır.

Yılın 5 ayı karlar ile kaplı bölgeye her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Kışın gidilebilecek en iyi tatil yerleri arasında gösterilen Uzungöl’de bulunan bungalov tipi evler kiralanarak doğal bir yaşam sunmaktadır. Trekking ve botanik turların yapıldığı bölgede dilerseniz yaylalara yapılan turlara katılabilirsiniz. Cennetten bir köşe olan Uzungöl görülmesi gereken yerlerden biridir.

 KIŞ MEVSİMİNDE Sapanca Gölü Sakarya

Sapanca

Günübirlik gidilecek en güzel yerlerin başında geliyor. “Yok biz konaklayacağız.” diyorsanız, pansiyon da bulunuyor 5 yıldızlı otellerde.Doğanın, masmavi gölün, upuzun ağaçların gölgesinde, karlı bir kış günü Sapanca, insanın nefes almasını kolaylaştıran bir yer.

Önce sabah erkenden uyanılır ve güne meşhur kahvaltıcılar ile başlanır. Sonrasında gölün etrafındaki ormanlık bölgelerden dalınır ucu bucağı olmayan arazilere.Akşama doğru göl kenarına inilir, sıcacık bir bardak çay içilir. Gelmişken de bölgeye has ıslama köfte yenmeden dönülmemelidir.

 KIŞ MEVSİMİNDE Ilgaz Kastamonu

türkiye'de kışın gezilecek yerler ılgaz kayak

Karadeniz Bölgesi’nin kış mevsiminde gezilecek birçok şehri yer almaktadır. Bu şehirlerden bir tanesi de Kastamonu’dur.  Bölgenin en yüksek dağları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kış tatilin için gezilecek yerler listesine girmesine sebep olan Ilgaz Kayak Tesisleri de bu arada bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi, genellikle Aralık ayında faaliyete başlamaktadır ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. Bölgede kış mevsimini için adeta doğa harikası yaşatan Ilgaz, kış tatilinde mutlaka tercih etmeniz bir Karadeniz şehridir…

 KIŞ MEVSİMİNDE Ayder – Rize

türkiye'de kışın gezilecek yerler rize ayder yaylası

Yeşilin hakim olduğu Karadeniz Bölgesi’nde adeta cenneti andıran Ayder,  Rizede gezilecek yerler arasında her mevsim tercih edilmektedir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilse de kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Ayder Yaylası’nda bulutların ve karların üstünde yürüme imkanına sahip olabilirsiniz.

 KIŞ MEVSİMİNDE Kapadokya Nevşehir

türkiye'de kışın gezilecek yerler kapadokya nevşehir

Bir şehir hayal edin ki her mevsim güzelliğine güzellik katsın… Eğer o şehir Kapadokya ise hayal etmek abartı olur. Çünkü böyle bir şehir hiç de uzağımızda değil. Nevşehir’de gezilecek yerlerden bir tanesi olan Kapadokya, kışın gezilecek yerler arasında Türkiye’de liste başında her daim kendisine yer bulmaktadır. Kış tatilinde balonla göğe doğru yükselirken bembeyaz karla kaplı yeryüzüne bakmak… Tatil yapacağınız yerde bundan daha güzel ne olabilir ki…

Peki ya Peribacaları… 60 milyon yıl önce volkanik patlamalardan oluşan bu harika yapılar… Eğer imkanınız varsa kesinlikle Kapadokya, kış mevsiminde tatil amaçlı tercih etmeniz gereken şehirler arasında olmalıdır.

 KIŞ MEVSİMİNDE Sarıkamış – Kars

türkiye'de kışın gezilecek yerler sarıkamış

Kışın gezilecek ve tatil yapılacak yerlerden bir tanesi de ülkemizin en doğusu Kars’ın Sarıkamış ilçesidir. Birçok kişi “Kars’a neden gitmeliyim?” ” Kars’ta gezilecek yerler nelerdir? ” diye soracaktır. Bunun sebebi, birçok kişi Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer alan kayak merkezini bilmemektedir. Ülkemizde bulunan kayak merkezleri ile aynı seviyede olan bu yerin yeterince reklamı yapılmamaktadır. Şehir merkezine ortalama 50 km mesafede olan Sarıkamış’ta eşi benzeri sadece Alp Dağları’nda bulunan kristal kar yapısıdır.

Kış tatili için Türkiye’de gidilecek yerler yoğun kalabalıkları da beraberinde getirmektedir. Eğer daha sakin bir yer tercih etmek isterseniz, Kars Sarıkamış eşsiz bir tercih olacaktır.

 KIŞ MEVSİMİNDE Kartepe – Kocaeli

türkiye'de kışın gezilecek yerler

Kış mevsiminde İstanbul’da yaşayanlar için tercih edilesi yerlerin başında ilk olarak Kocaeli’nin Kartepe ilçesi gelmektedir. İçerisinde yer alan kayak merkezi, Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. İstanbul ve Ankara’ya yakın olmasına rağmen, çoğu zaman rahatsız edici bir kalabalık bulunmamaktadır.Kocaeli’ gezilecek yerlerin başında gelen Kartepe Kayak Merkezi içerisinde 12 pist yer almaktadır. Aynı zamanda konaklama amacıyla Kayak merkezine bağlı 1 adet otel bulunmaktadır.

 KIŞ MEVSİMİNDE Kartalkaya – Bolu

türkiye'de kışın gezilecek yerler kartalkaya

Kış tatilinin en çok tercih edilen şehirlerinden bir tanesi olan Bolu’yla bir kez daha karşınızdayız. Bolu’da gezilecek yerler içeriğinde de yer alan Kartalkaya bu sefer ki durağımız. Geniş ve uzun pistleri ile kış tatilini burada geçirmeyi seçen misafirlere oldukça güzel imkanlar sunmaktadır. İçerisinde birçok cafe, restoran ve otel yer almaktadır. Ankara ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonu için bile tercih edilebilmektedir.

 KIŞ MEVSİMİNDE Pamukkale – Denizli

türkiye'de kışın gezilecek yerler pamukkale

Kış tatilinde sıcak bir ortamda bulunmak isteyenler için en güzel tercihlerden bir tanesi Pamukkale travertenleridir. Denizli’de gezilip görülecek yerler  listesi yapıldığında ilk rotanız kesinle travertenler olmalıdır. İçerisinde yer alan kaplıcalar ve termal su kaynakları kış tatilinde oldukça ekonomik bir seçenek olacaktır. Kayak merkezinden bıkanlar daha farklı tecrübeler yaşamak isteyenler Pamukkale’nin şifalı suları deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here