1. MTA Tabiat Tarihi Müzesi

 

7 Şubat 1968 tarihinde bilim dünyası ve halkın hizmetine açılmıştır.

Yerbilimlerinin tüm evrelerine ait her türdeki materyalin saklandığı, korunduğu, bunların içindeki en seçkin örneklerin uluslar arası standartlara uygun, bilimsel ve eğitsel şekilde sergilendiği bir müzedir.

  1. ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Müzenin amacı MÖ 7000 yılından beri Anadolu’da gelişen teknolojinin tarihini belgelemek ve günümüz teknolojisini sergilemektir.

  1. PTT Pul Müzesi

 

Türkiye’nin merkezinde Dünya çapında bir kültür merkezi olma özelliği taşımakta olan müze, bünyesinde Dünya Pulları, Osmanlı Devlet Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergilenmektedir.

2013 yılında açılışı gerçekleştirilmiştir.

  1. Roma Hamamı

Roma Hamamı olarak bilinen bu bölge aynı zamanda bir höyüktür. En üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiştir.

Ankara Roma Hamamı ören yeri, 1997-2001 arasında yapılan çalışmalarla bir Açık Hava Müzesi görünümüne kavuşturulmuştur.

  1. TRT Yayıncılık Müzesi

“Yayıncılık Tarihi Müzesi, koridorlarında ilerlerken ses ve görüntü eşliğinde, sizden önceki neslin zihnini okuduğunuz bir Türkiye hafızasıdır. Sizleri lambalı radyolardan ve siyah-beyaz ekranlardan alıp, 3D yayınlara sürükleyen ve yayıncılık teknolojisinin geldiği son noktayı resmeden bir arşiv çalışmasıdır.”

  1. Türk Hava Kurumu Müzesi

 

Türk Havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 2002 yılında THK Müzesi halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Müzede, Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihi hakkında 747 adet eser, belge ve fotoğraf sergilenmektedir.

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri Havacılık Müzesi

 

Müze, havacılık sevgisini daha geniş kitlelere ulaştırmak, Türk Hava Kuvvetleri’nin geçmişini canlı tutmak ve genç nesillere sevdirmek amacıyla, 18 Eylül 1998 günü Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın Türk pilotu Sabiha Gökçen katılımıyla halka açılmıştır.

  1. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

15 Haziran 2011 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlayan cezaevi, tarihi boyunca infazlara, mahkûm isyanlarına tanıklık eden ve Türk siyasi, edebi hayatının önemli isimlerinin kaldığı bir cezaevidir.

MURAT ALPASLAN KADEROĞLU – REKREATİF HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here