Ankara’nın Güzelliklerini Keşfediyoruz

Karagöl Ankara ilinin keşfedilmemiş güzelliklerinden. Doğa ile iç içe olmak isteyen hafta sonlarını değerlendirmek isteyen ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlayacaktır.

Karagöl Nerde?

Çubuk ilçesi yakınlarında, bir göl olan Karagöl Ankara’ya 74 km uzaklıktadır.  Çubuk ilçesini geçtikten sonra 29 km sonra, Karagöl’e ulaşıyorsunuz. Uzun süre “Karagöl” tabelalarını görmek mümkün, yalnız Çubuk ilçesi içinde ilerlerken kaybolma riskine karşı, Karagöl yolunu sormanızı öneririm, sonrasında yolu bulmak sizi zorlamaz.yolun manzarasına da doyum olmaz.

Yol biraz virajlı fakat gayet düzgün bir yol olduğu için ulaşım gayet kolay. Aklınıza kötü bir köy yolu gelmesin bu konuda rahat bir şekilde yola çıkmanızı öneririm. Bu arada çubuk ilçesine gitmişken o meşhur ve bir o kadar da lezzetli turşusunun tadına bakmadan dönmemelisiniz. Çubuk turşusu öyle çok seviliyor ki her sene Çubuk Turşu Festivali düzenleniyor. Karagöl ziyaretinizi o döneme getirirseniz sizden şanslısı yok.

Çubuk ilçesinin Kışlacık köyüne geldikten sonra Karagöle yaklaşmış oluyorsunuz buradan sonra doğanın sizi içine çekmesine engel olamıyorsunuz.

Karagöl’ün İsim Sırrı

Gölün ismini aldığı bir efsane olduğu biliniyor ki bu efsane şu şekildedir;

“Bir gün Hızır A.S. rastladığı bir köyün halkını denemek ister ve üstü başı perişan, yaşlı bir fakir kılığına girer. Köydeki evleri teker teker dolaşarak çok aç ve susuz olduğunu söyler. Onlardan yiye­cek içecek ister. Köyün büyük bir kısmının hali vakti yerinde oldu­ğu halde kimse yardım etmez. Gittiği her kapıdan boş döner. Tam ümidini kaybedip köyden ayrılacağı sırada; köyün sonunda­ki eski, bakımsız bir evden kucağında küçük çocuğuyla genç bir kadın çıkar. Bu yaşlı adama acıyarak evine davet eder. Kadın dul olduğunu, bu yüzden evinde doğru dürüst bir şey olmadığını söyleyerek, olduğu kadarını bu yaşlı adamla paylaşır. Yemeğini yedikten sonra Hızır A.S. kadına çocuğunu kucağına alarak kendisini takip etmesini ve ne olursa olsun kesinlikle arkası­na dönüp bakmamasını söyler. Hızır A.S. önde, kadın arkada te­peye doğru yürümeye başladıklarında büyük bir gürültü kopar. Köyün olduğu alan bir anda göle ve İçindeki insanlar da balığa dönüşür. Bütün bu olanlar karşısında şaşıran kadın, Hızır A.S.ın söy­lediklerini unutarak arkasına dönüp bakar. Aynı anda kadın da kucağında çocuğuyla beraber gölün kenarında taş kesilir.” Bugün gölün yanında bulunan bir kayanın bu genç kadına ve çocuğuna ait olduğu söylenmektedir.

Bir başka söylentiye göre de gölün etrafı ağaçlarla çevrili olduğu için karanlıkta kaldığı ve ismini de buradan aldığı biliniyor.

 

  Karagöl’ün Güzellikleri

Karagöl öyle ki her mevsimi ayrı güzeldir hatta aynı anda dört mevsimi bile yaşatacak kadar büyüleyicidir. Manzarası anlatmakla bitmeyecek kadar etkili bir gidenin tekrar gelmek isteyeceği kadarda kendine çeken özellikleri vardır.

Göl etrafında tam tur yapmak yarım saatinizi alır normal şartlarda fakat siz her köşesinde ayrı fotoğraf çekinmek istiyeceksizin ve zaman hızla akıp gidicek. Şimdiden uyarıyorum fotoğraf tutkunları mutlaka fotoğraf makinesini götürmeli eşsiz doğa manzarası yakalamak gibi bir fırsat kaçmaz değil mi?

Karagöl 2018 yılında düzenlenerek Tabiat Parkı unvanını aldı. Su ve yeşilin buluştuğu park, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçemeyeceği güzellikte.  Parkta, göl çevresinde mangal yapan, ormanlık alanda doğa yürüyüşüne çıkan, göl manzarasını izleyen ve fotoğraflayan vatandaşlar doğa ile iç içe vakit geçirmenin keyfini yaşıyor.Park mangal yakmaya uygun piknik için gelen ziyaretçileri için imkanları oldukça elverişli. Semaverde çay közde kahvede sizlere küçük bir öneri.Güzel doğa ile iç içe geziler dilerim .

 

                                                                                                  Rekreatif Haber – Rabia Dedeoğlu

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here