ANKARANIN BATIDAKI GÜZELLİĞİ NALLIHAN

Nallıhan ismiyle, kültürüyle güzellikleriyle göz doldurmakta
Ankara’nın bati karadenize düşen ve ipek yolu üzerinde bulunan küçük bir ilçesi
Nallıhan ismi tarihinde saklıdır. Hepimiz Bolu beyine karşı kafa tutan Köroğlu ’nu biliriz. işte Nallıhan ismi Köroğlu’nda saklı. Köroğlu zamanında Nallıhan da bulunan bir hanin içine atıyla birlikte dinlenmeye gelmiş, gece burada kaldıktan sonra Köroğlu yola devam etmiş ama arkasında bir parçasını bırakmış, bu parça atının nalıymış daha sonra han sakinleri Köroğlu’nun unuttuğu nalı hanın en üst kısmına asmışlar ve Nallıhan ismini bu olay sonunda kazanmış.

Nallıhan tarih boyunca gerek ticaret gerek tarım yönüyle büyük bir gelişme göstermiştir. Nallıhan ipek iğne oyaları ve handaki gözlemeci evleriyle sımsıcak insanları ile Ankara’nın gidilesi en güzel ilçelerinden biri olarak göze çarpıyor. Nallıhan aynı zamanda doğal güzellikleriyle ve kendine has konuşma tarzıyla dikkatleri çekiyor.

Ben bir Nallıhan’lı olarak sizlere bazı kelimelerin değişik söylenişlerinden örnekler vermek istiyorum. Örneğin Nallıhan da gacım kelimesi kardeş anlamında kullanılan ilginç kelimelerden birisidir.

Nallıhan’ı belki de en özel kılan yanlarından biri de Nallıhan kuş cennetidir.120’den fazla olan kuş türüyle muhteşem doğa manzarasıyla yaz kış turizmin ve kuş bilimcilerin uğrak yerlerinden biri olarak göze çarpıyor. Nallıhan’ın göze çarpan yerlerinden biri de Atatürk meydanıdır.

Her yıl düzenlenen Nallıhan ipek iğne oyaları festivali Nallıhan’ın uluslararası turizmde en büyük destinasyon noktası yapıyor. Nallıhan’lı kadınların günlerce haftalarca uğraşıp emek verip yaptıkları bu el sanatı festival boyunca satış için halka sunuluyor yaklaşık 4 yıldır süren bu festival Nallıhan’a turistlerin akın etmesini sağlıyor.

Nallıhan’a yakın olan gazozuyla Ihlara vadisi ile dikkat çeken Beypazarı da Nallıhan’a gelmek isteyen turistlerin geçmek istedikleri uğrak noktasından biri olarak göze çarpıyor
Nallıhan’ının meşhur yemeklerinden birisi kapama pilavdır. Bir güveç üstüne yapılan bu yemek pirinç üstüne yapılan tavuk ve et ile yine güveç içinde servis edilen ve oldukça lezzetli bir yemek türüdür.

Nallıhan sımsıcak insanları içine çeken ipek iğne oyaları ile çevre yerlerin ve Ankaralıların uğrak yerlerinden biri olarak halen göz dolduran yerlerden olmaya devam ediyor.

                                                                                 Rekreatif Haber-Gürkan Köksal

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here