Ankara’da Gizli Kalmış Tabiat Parklarından Bir Tanesi

ÇAMKORU TABİAT PARKI

Ankara’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkla Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı görülmeye değer güzelliklerden bir tanesidir. Özelliklede Ankara’da yasayıp şehrin kirli havasından kaçmak isteyenler için çok doğru bir seçenek olacaktır. Birçok insan tarafından bilinmemesinden ötürümüdür yoksa görevlilerin iyi çalışmasından kaynaklı mıdır bilemem ama ormanın içi ve içinde kendine ait olan göleti tertemiz kalmış. Sadece orada yaşayan hayvanlar bakımsız ve aç kalmış bununla ilgili gerekli yerlerin daha önem vermesi düşüncesindeyim. Unutmamalıyız ki orman onların evi bizler sadece misafirleriz. Bu yüzden onlara zarar verecek her şeyden kaçınmalı yaktığımız ateşi söndürmeli, çöplerimizi ormanda bırakmamalıyız.

Doğayla başbaşa olmak, doğa yürüyüşü yapmak ya da kamp kurmak için doğru bir alan. Sadece gidecek olanların bilmesi gereken bir kaç küçük nokta var. Kış aylarında çok soğuk oluyor. Kamp yapmak isteyenler için bu mevsimlerde gece eksileri görebilen havasında ona göre ekipmanla gidilmesi gerekli. Ayrıca yanınızda mutlaka suyunuzu ve yiyeceklerinizi götürün. Yiyecekleri daha çok size enerji verecek gıdalardan seçmeniz daha yararlı olacaktır. Ayrıca tuvaletlerde peçete ve sabun bulunmuyor. Sabun ve havlu kâğıdınızda mutlaka çantanıza bulunsun.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrenci topluluğu olan Çınar Kamp ve Doğa Sporları Topluluğunun düzenlemiş olduğu çamkoru tabiat parkında kamp zamanı adlı etkinliğe bizde Rekreatif Haber ekibi olarak katıldık.

1 gece kamp alanında konakladık.
Öğrenciler hem kamp hayatına alışıyor hemde alanında uzman hocalar ile birlikte trekking yaparak, hocaların verdiği eğitimler ile birlikte kamp hayatına alışıyorlar.

Öğrencilere sorduk:

Kamp yaparken sizleri en çok zorlayan şey ne oldu?

çamkoru tabiat parkında ki kampımız da bizi zorlayan en çok şey mart ayı olmasından dolayı gece -10 kadar hava ısısının düşmesi oldu bu yüzden birçok arkadaşımız ateş başından ayrılmak istemedi. Başka zamanlarda yaptığımız kamplarda daha güzel havalar olduğu için fazla zorlanmıyoruz.

Kamp da sizce ne yenmeli?

Kampta bence kolay hazırlana bilen yiyecekler tüketilmeli çünkü kamp ateşinde uğraştırıcı yiyecek hazırlamak zaman kaybı oluyor, kamp yapacaklar kesinlikle sucuk ve köfte yapa bilir çünkü daha hızlı ve kolay hazırlanıyor.

Kampa gidecek diğer arkadaşlarınıza öneriniz var mı?

Tabi ki, kampa giderken mutlaka enerji veren yiyecekler yanınız da bulunmalı ayrıca yemek konusunda fazla abartılı ve yağlı yiyecekler götürmemeye çalışırlarsa kendileri için daha iyi olur.

Çamkoru tabiat parkında neler yapabiliriz?

-Bisiklet Sporu
-Piknik
-Doğa Yürüyüşü
-Fotoğrafçılık
-Yaban Hayatı Gözlemciliği
-Dağcılık
-Çadırlı Kampçılık

Çamkoru Tabiat parkında neler var?

– Gölet
-Çeşme
-Dere
-Etkinlik Alanı
-Konaklama Tesisi
-Büfe
-Çocuk Oyun Alanı
-Kamp yapabilmek için kampçılık alanları bulunmaktadır.

Çamkoru Tabiat parkında hangi hayvanlar ile karşılaşa bilirim?

Bölge de kurt, çakal, tilki, tavşan, yaban domuzu ile yırtıcı ve ötücü kuş türlerini de barındırıyor.
İçerisinde sarıçam ve karaçam ağaçları ağırlıklı bulunuyor bazı meşe türleri ile titrek kavak, gürgen ve geyikdikeni de bölgedeki diğer ağaç türlerini oluşturuyor, göletin de ise gökkuşağı alabalığı ve farklı türden hayvan barındırıyor.

Gittiğinizde kendinizi sanki Ankara’da değil başka bir yerde gibi hissediyorsunuz ve orman sizi dinlendiriyor. Bu kadar güzel bir orman Ankara’ya ait değilmiş gibi geliyor. Ama Ankara’da ve yaklaşık 1 saat uzaklıkta . Eğer hafta sonu kafa dinlemek için bir yer ararsanız aklınızda bulunacak bir seçenek olsun ve Ankara’nın sadece binalardan ibaret olmadığının içerisinde çok güzellikler biriktirdiğini gözlerinizle görmek isterseniz doğru adres Çamkoru Parkı. Size Ankara hakkında çok şey söyleyecek ve çok şey öğretecek bu yer bir hafta sonu için çok doğru bir seçim olacak, sizi haftanın stresinden koşturmacasından kurtarıp yeni haftaya daha dinç hazırlayacaktır.
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile.

                                                Rekreatif Haber – Ramazan Özdemir / Büşra Bayrak

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here