ADALAR
Adalar’ın Tarihi

Antik Dönemde halkın adaları (Demonisia) olarak anılan adalar,Bizans Dönemi’ndeki keşiş manastırları sebebiyle Papadonisia olarak anılmaya başlanmıştır.Bizans tarihçisi Kedrenos’a göre İmparator 2. Justin,569 yılında adaların en büyüğünde kendisine manastır ve saray inşa ettirmiştir.Öncesinde Megale ve Büyük olarak anılan bu ada,imparatorun buraya yerleşmesiyle Prens’in Adası (Prinkipo) adını almıştır.

Adalar Nerededir?

Beşi büyük dokuz adadan meydana gelen Prens Adaları, İstanbul’da, Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda Asya kıyısında, Anadolu Yakası’nın güney kıyılarının açıklarında yer almaktadır. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedefadası’nda yerleşim varken; Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’nda sürekli ve düzenli bir yerleşim mevcut değildir.

Adalara Nasıl Gidilir?

Adalara vapur, motor ve deniz otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Yaz ve kış mevsimlerinde her gün karşılıklı olarak Şehir Hatları vapurları Eminönü, Kadıköy, Kartal ve Bostancı’dan Adalara düzenli seferler bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’un her iki yakasından deniz taksi çağırılarak da Adalar’a ulaşmak mümkündür.
Ada içi ulaşımda ise bisikletler önemli yer tutmaktadır. Yürümek de sıkça tercih edilmektedir.

Adalar’da Görülecek Yerler

Büyükada’daki Rum Yetimhanesi, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük tahta binasıdır.1898 yılında yapılan bina,Fransızlar tarafından Prinkipo Palas isimli, Monte Carlo tarzı kumarhaneye sahip bir otel olması niyetiyle inşa edilmiştir.Sultan 2. Abdülhamit’in bu tarzda bir tesise izin vermemesinden dolayı otel hiçbir zaman hizmete açılamamıştır.
Heybeliada’nın ana meydanında bulunan Aziz Nikola Rum Ortadoks Kilisesi, denizcilerin koruyucu azizi Aziz Nikola’ya adanmıştır.Bizans Kilisesi’nin yıkıntıları üzerine 1857 yılında kurulan Ortadoks Kilisesi Hacı Stefani Gaytanki Kalfa tarafından inşa edilmiştir.
Burgazda’nın en göze çarpan anıtı olan Aya Yani Kilisesi, yüksek bir silindir üzerine yerleştirilmiş kubbesiyle göz alıcı bir yapıdır. Adaların baş tapınağı olan kilisenin bugünkü hali 1899’da yapılmıştır.

                                                                                             Rekreatif Haber- Nur Zir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here