Kariyer Günleri 2019

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 43. Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü turizm sektörünün önde gelen işletmeleri ve profesyonelleri ile öğrencileri buluşturmak amacıyla, panel, söyleşi ve çeşitli rekreatif aktivitelerin de yer aldığı “Kariyer Günleri 2019” etkinliği gerçekleşti


Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Tekin’in de katılımı ile saat 09.30’da turizm fakültesi dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu’nun konuşmasıyla etkinliğimiz başladı. Ardından müzik dinletisi gerçekleşti.
Sektörün önde gelen işletmelerinin kurmuş olduğu stantlarda birçok öğrenci arkadaşımız hem staj hemde iş imkanı sağlamış oldu. Saat 10.30 ile 12.00 arasında Prof.Dr.Kurtuluş Karamustafa, Ali Bilir, Kerem Dursun Tezcan, Necip Boz, Cem Tuna ve kıymetli hocamız Prof.Dr.Bilgehan Gülcanın katıldığı ‘Turizm Geleceği ve Eğitim’adlı paneli gerçekleşti.

Programın devamında ‘kuzeyin uşakları’ ve ‘seğmenler’in gösterileri ile devam etti.

Saat 13.00 olduğunda ise Asuman KERKEZ ve Esat ÖZATA ile ‘Gastronomi Sohbetleri’ 14.30 olduğunda ise Takehiro YASUI ‘nın katılımı ile ‘ Türk-Japon İlişkilerinin Gelişimi ve Japon Turistlerin Beklentileri’ adlı söyleşiler gerçekleşti.

Program boyunca Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün hazırlamış olduğu ikramlar etkinliğe katılan misafirlere sunuldu.

Bizde Rekreatif Haber ekibi olarak standımızı kurduk, birçok öğrenci ve sektör temsilcileri ile görüştük. Turizm fakültesi dekanı Prof.Dr.İrfan Yazıcıoğlu’ndan katılım belgemizi aldık, bizlere bu fırsatı verdiği için öncelikle sayın irfan Yazıcıoğlu’na ve değerli hocalarımıza teşekkür ederiz.

Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilere ve hocalarımıza birkaç soru sorduk:

Turizm fakültesinden memnun musunuz?

Evet, fakültemiz den memnunum çünkü biz turizm fakültesi öğrencilerine hem stajlarımızda hem de sektörde çalışmak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza iş olanakları sunuyorlar, gerek okulda yapılan etkinlikler olsun gerekse her yıl yapılan kariyer günleri etkinlikleri olsun bizleri sektör temsilcileri ile buluşturarak bizlere yardımcı oluyorlar.

Turizm fakültesinde verilen eğitim yeterli mi?

Okulda verilen teorik eğitimler öğrencileri sektöre hazırlıyor, ancak okuldaki eğitimlerin üzerine her öğrenci sektörde çalışmaz ise bu eğitim yetersiz kalacaktır. Her yıl yaz tatillerini boş geçirmeden sektörde yeni deneyimler kazanarak ilerlemeliler.

Bölümünüzü kendi isteğinizle mi seçtiniz?

Hayır, ailem turizm sektöründe çalışıyor onun için seçtim.
Evet, çünkü turizmi seviyorum ve ülkemizin turizm de bizler gibi çalışkan gençlere ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için seçtim.
Evet, çünkü turizm benim için en iyi yapabileceğim bir meslek olduğunu düşünüyorum.

Turizm fakültesinden beklentileriniz ve önerileriniz nelerdir?

Fakültemizde daha fazla etkinlik olmalı ve bizleri teşvik edecek konuklar gelmeli.
Fakültemiz gölbaşında olduğu için bizler gölbaşından dışarı fazla çıkamıyoruz, onun için daha fazla etkinlik olmalı.
Kültür ve doğa gezileri olmalı, bizlere kültürel ve doğal miraslarımız daha iyi tanıtılmalı.

Mezun olduktan sonra turizm sektöründe mi çalışacak mısınız?

Evet, çünkü 4 yıl emek verip sektörde çalışmamak bence yanlış.
Hayır, çünkü benim polis olma hayalim var.
Hayır, çünkü ben kendi şirketimi açacağım.
Evet, çünkü turizmi seviyorum.
Hayır, çünkü akademik kariyer düşünüyorum.

Etkinlikte öğrenci arkadaşlarımıza ve hocalarımıza sorduğumuz sorulardan yola çıkarak öğrenciler fakültelerinde daha fazla aktivite ve eğlence olanakları istiyorlar. Öğrencilerin bir çoğu bölümlerini isteyerek gelmiş ancak öğrencilerin %40 ı sektörde çalışmak istemiyor. Fakültedeki eğitim yeterli ancak öğrencilerin sektörde çalışarak deneyim kazanması gerektiği vurgulandı.

 

                                                Rekreatif Haber- Ramazan ÖZDEMİR / Elmas KALE

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here