Ülkelerin markalarıyla dünya ticaretinde söz sahibi olduğunu, katma değer ürettiğini ve ekonomik olarak güçlendiğini vurgulayan Baran, “Dünya ekonomisinde söz sahibi olabilmek için güçlü küresel markalara ihtiyacımız var. Bölgesel ve küresel ölçekte tercih edilen markalar çıkarmak zorundayız” diye konuştu.

“KATMA DEĞERLİ ÜRETİM YAPISINA GEÇMEMİZ GEREKİYOR”

Markanın daha çok kazanmak anlamına geldiğine işaret eden Baran, festivali markalaşma bilincini oluşturmak ve Ankara’dan küresel markalar çıkmasını teşvik etmek için düzenlediklerini anlattı.

Baran, son 15 yılda Türkiye’nin 3 kat büyüme kaydettiğini vurgulayarak, “Şimdi sıra orta gelir tuzağından kurtulup, yüksek gelir seviyesine çıkabilmenin yollarını açmakta. Bunun da yolu markalaşmaktan geçiyor. Yerli ve milli markalarımızı oluşturmamız gerekiyor. Yüksek teknolojiye ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da küresel ekonomide markalaşmanın çok önemli olduğunu, Türkiye’de de bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığını söyledi.

Yeni icatlar geliştirilmesinin önemini vurgulayan Tuna, ticaret ve sanayi erbabının ürettiği markaların dünyaya tanıtılması için de fuarların önemli olduğunu dile getirdi.

Rekreatif Haber’de Marka Festivali’nde

Rekreatif Haber de Ankara Marka Festivali’nin destekçileri arasında. Festivalde stant kuran sitemiz, birçok ziyaretçiye rekreasyon sektörünü ve Rekreatif Haber’i tanıttı. Türkiye’deki ürün haline gelmemiş destinasyonlar hakkında fikir alışverişi bulunma imkanının da yaşandığı ilk günde Rekreatif Haber standını önemli isimler ziyaret etti. Ankara Vali Yardımcısı sayın Fatih Ahmet Kurt ve Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Kudret Cabılar’ın da aralarında bulunduğu ziyaretçilerimiz sitemiz hakkında bilgi alıp ve turizm sektörü hakkında fikir ve düşüncelerimizi öğrenmek istediklerini söylediler.

Sektörel birlikteliğin oluşumu konusundaki hassasiyetimizi ve turizm öğrencilerinin istihdamına yarar sağlayacak turizm yasasının çıkması konusundaki taleplerimizi de dile getirdiğimiz festivalin ilk günü ünlü isimleri söyleşiyleriyle sona erdi.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here