Turist Rehberliği mesleği turizm sektörünün temel taşlarından biridir.Ülkenin tarihini,kültürünü ve coğrafyasını gerek yerli gerek yabancı turistlere doğru ve güvenilir bir şekilde aktarıp ülkemizi tanıtan,sevdiren ve turistleri turizm olayına teşvik eden bir meslek grubudur kısacası ülkemizin temsilcileridir.Turizm Bakanı Ersoy’unda dediği gibi ‘ turizmin gizli kahramanları’dır.

Güzel, eğlenceli bir o kadar da zor bir meslektir turist rehberliği. Günlerce, haftalarca ve hatta çoğu zaman aylarca ailelerinden, evlerinden, sevdiklerinden uzak kalırlar. Evleri çoğu zaman otobüsler ailesi, sevdikleri ise turdaki misafirleri olur. Gayeleri ise sevdaları olan ülkelerini turistlere en iyi şekilde tanıtmaktır.
Turist rehberliği mesleğini tanıtmak, farkındalık yaratmak için dünyada ilk kez 21 Şubat 1990 yılında Dünya Turist Rehberliği Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde ise 1997 yılından beri kutlanmaya başlanmıştır. Turist rehberleri kendilerine ait bir özel günleri olmasından mutluluk duymaktadırlar.

21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nde Rekreatif Haber olarak bizde Anıtkabir’deydik:

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı önderliğinde, rehberler, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanları ile birlikte 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Gününde Anıtkabir’de bir araya gelip ATA’mızın huzuruna çıktık.

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı yayınladığı mesajında şu açıklamalarda bulundu:

‘’21 Şubat Dünya Rehberler Günü, dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başlayan, ülkemizde ise 1997’den beri kutlanmakta olan turizm sektörünün görünmeyen kahramanlarının en özel günüdür. Amaç, toplumda rehberlik mesleğinin farkındalığını artırmak, mesleğin önemi, niteliği, gerekliliği ve saygınlığı konularında kamuoyunu bilinçlendirmektir.

Bizim de üyesi olduğumuz uluslararası meslek kuruluşlarının tanımlarının yanında 2012 yılında yayımlanan meslek kanununa göre turist rehberliği “…ülkenin kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerleri ile varlıklarının kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılarak gezdirilmesi… ” görevini yerine getirme hizmetini sunma hak ve yetkisine sahip kimse olarak tanımlanmıştır. Ülkemizin en avantajlı sektörünün turizm olduğunun farkına varılmasıyla birlikte bu meslek yasa ile tanımlanmış, mesleğin sadece yetkilendirilmiş ehil kimseler tarafından yapılması gerektiği yasalaştırılmıştır.

Yaklaşık 11 bin rehberin üst kurumu olan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) olarak bugün Anıtkabir’de ATA’mızın huzuruna çıkarak saygı ve bağlılığımızı sunduk. Ülke turizminin görünmez kahramanları olan rehberlerin değer ve öneminin toplumda anlaşılmasıyla var olan turizm pastasının çok daha kolay ve kalıcı büyüyebileceğine inanıyoruz. ‘’

Törenin ardından Tureb Başkanı Apalı rehber adayları ile bir araya gelip sohbet etti.
Apalı ile sohbetimizden sonra ise profesyonel turist rehberleri eşliğinde Anıtkabir’i gezdik.

Tureb Başkanı Apalı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanları ile birlikte fotoğraf çekindi.


Program bitiminde Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği bölümü öğrencilerine “Neden rehber olmak istiyorsunuz?” diye sorduk.
– ‘’Öğrencilerin bir çoğu rehberlik ülkemiz için çok önemli bir meslek, hem kültürümüzü daha iyi tanımış oluyoruz hem de daha iyi tanıtabiliyoruz.
– Rehber olmak benim hayalimdi her şehri gezmek ve görmek istiyordum.
– ülkemize değer vermeyen insanlara ülkemizdeki güzellikleri tanıtarak insanların ülkemiz için daha duyarlı olmalarını hedeflediğim için rehber olmak istiyorum. ‘’
Dediler.

                                                      Rekreatif Haber- Ramazan Özdemir/Elmas Kale

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here