Kar üstünde beyaz eğlenceyi unutulmaz bir tatile dönüştürmek isteyenlerin son yıllardaki vazgeçilmez adresleri arasında Erciyes ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin Alpleri olarak adlandırılan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi birçok alanda iddialı. İşte onlardan birkaçı

Sıra beklemek yok

Erciyes Kayak Merkezi, Alpler standardında liftlere ve teknik imkanlara sahip. Erciyes Dağı’nın 25 km’lik alanı içerisinde bulunan ikisi gondol 19 mekanik tesis ağı misafirlerine çok farklı noktalarda kayak yapma imkanı sunuyor. Kayak merkezinin son teknoloji teleferik sistemiyle, saatte 26 bin 750 kişi taşıma kapasitesi bulunuyor ki bu da kayakçılar için teleferik kuyruğuna girme ve zaman kaybetme dezavantajını ortadan kaldırıyor.

Güvenlik önemli

Kayak merkezlerindeki en önemli konulardan biri güvenlik. Kayak sporunun kendi risklerinin yanı sıra dağ ortamında oluşabilecek istenmeyen durumlara karşı Kayseri Erciyes A.Ş.’nin tam donanımlı 25 kişilik Pist Güvenlik ekibi devriye geziyor.

Tek bilet avantajı

Erciyes Kayak Merkezi’ndeki dört farklı giriş kapısında, 18 mekanik tesis ve 34 farklı pistte tek biletle gün boyu doyasıya kayak yapılabiliyor.

Kapadokya turu da yapın 

Erciyes coğrafi konumu itibariyle de ‘dünyanın en merkezi’ konumundaki kayak merkezi. Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından uçak seferleri bulunuyor ve İstanbul’dan da Kayseri’ye her gün yaklaşık 20 tarifeli uçuş gerçekleştiriliyor. Erciyes’in İstanbul’a olan bir saatlik uçuş mesafesi Erciyes Kayak Merkezi’ni yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor. Diğer yandan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri Hava Limanı’na 25 dakika, Kayseri şehir merkezine 20 dakika ve Kapadokya’ya 50 dakika uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden duble yol ile Erciyes’e otoban konforunda ulaşım sağlanabiliyor. Kapadokya’ya ve Kayseri şehir merkezine yakınlığı kış tatilinin yanı sıra kültür turu yapmak isteyenlere de avantaj sağlıyor

Toz karıyla ünlü 

Soğuk ve yüksek irtifalı dağlara has toz kar kayak tutkunları için Erciyes’i cazip kılan en önemli özelliklerden birisi. Toz kar yapısı itibariyle daha hızlı ve akıcı bir kayak deneyimi sunuyor.

Dünyanın en iyileri arasında 

Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan pistler, doğal koşullarından dolayı açık ve esintili olduğu için Alpler’den daha avantajlı. Snowboard tutkunları için adrenalin yüklü off-pist deneyimi Erciyes’te doyasıya yaşanabilirken snowkite heyecanı yaşamak isteyenler için de en iyi pistler Erciyes’te.

Gece gündüz kayak 

Gece açık olan teleferiklerle gecenin karanlığında dağın tepesine doğru yol almak, gökyüzünde ışıl ışıl parlayan yıldızların nefes kesen manzarası altında kayak yaparak, kış tatilinizi ayrıcalıklı kılmak istiyorsanız Erciyes en doğru adres.

Eğitim de veriliyor

Kayak sporuna yeni başlayanlar Erciyes A.Ş.’nin kayak okulu Snow Academia’da ders alabiliyor. Hisarcık Kapı’da kurulan kayak eğitim alanında, tamamı sertifikalı ve deneyimli eğitmenler görev yapıyor.

Kar garantili

Kayakseverler için en önemli konuların başında pistte kayak için yeterli kar olup olmadığı geliyor. Erciyes Kayak Merkezi, bu sorunu Türkiye’nin en gelişmiş suni kar üretme sistemiyle çözerek yeterli kar oranını kayakçılara rahatlıkla sağlayabiliyor. 54 km pist, 154 adet suni kar makinesiyle kar yağmasa dahi hizmete sunuluyor. Suni kar daha yüksek donma avantajı sunarak çok dayanıklı pistlerin oluşmasını ve bu pistlerin ilkbaharın sonlarına kadar hizmet vermesini de sağlıyor.

Dağ oteli de var şehir oteli de

İster 2200 metredeki muhteşem dağ otellerinde, istenirse de şehir merkezindeki global marka otellerde konaklama imkanı da Erciyes’e gelen misafirleri bekliyor. Dağ konseptine uygun mimari tasarımlarıyla Erciyes Dağı’ndaki oteller, 1450 yatak kapasitesi ile lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Kayseri şehir merkezindeki dünyaca ünlü oteller ise 5 bin kişilik yatak kapasitesinin yanı sıra ulaşım kolaylığı avantajıyla şehirde konaklama yapıp günübirlik Erciyes’e kayağa gitme imkanı veriyor. Alışveriş, şehrin tarihini keşfetme ve enfes Kayseri lezzetlerini deneyimleme fırsatı da şehir merkezinde konaklamayı cazip kılan sebepler arasında yer alıyor.

34 farklı pist

Erciyes’te on-pist ve off-pist olmak üzere toplam 102 km uzunluğunda Alpler standardında birbiriyle bağlantılı 34 farklı kayak pisti bulunuyor. Bu pistlerin 80 km’lik kısmı her gün kayakseverler için snowtruck’larla eziliyor ve düzenleniyor. Farklı zorluk derecelerindeki (siyah, kırmızı,mavi) pistler, kayak tutkunlarına 2200 m-3400 m irtifada zirveye en yakın kayak deneyimini sunuyor

Bütçe dostu

Erciyes’te dağ ortamının mimari dokusuna uygun olarak inşa edilmiş sosyal alanlar kayak dışında da keyifli vakit geçirmeye imkan veriyor. Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan kafe, restoran, market, kayak kiralama, soyunma odaları, kiralık dolaplar, anne bakım odaları, çocuk oyun alanları, sağlık merkezi, kayak ve ekipman mağazaları misafirlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Ayrıca bütün hizmetlerin oldukça ekonomik bedeller karşılığında sunulması da Erciyes’i tercih edilen kayak merkezi yapan unsurlardan bir tanesi.

ŞEHİR TURU YAPMADAN DÖNMEYİN

Erciyes Kayak Merkezi’nin bulunduğu Kayseri, 6 bin yıllık bir medeniyete sahip. Seyahatiniz sırasında şehirdeki tarihi yerleri de keşfedebilirsiniz.

CUMHURİYET MEYDANI

Burası için şehrin kalbi diyebiliriz. Cumhuriyet Meydanı Kayseri halkı için de bir toplanma noktası. Yeşil alana sahip olan bu meydandaki park özellikle yazın halkın nefes aldığı, sosyalleştiği bir alan. Meydanda Atatürk heykelinin yanı sıra 2. Abdülhamit’in fermanıyla yapılan bir de saat kulesi bulunmakta.

KAYSERİ KAPALI ÇARŞI

Kapalı Çarşı’nın tarihi Osmanlı’ya dayanıyor. İstanbul-Eminönü’nde bulunan adaşından sonra ikinci en büyük çarşı ünvanına sahip. Girer girmez sizi burnunuza gelen baharat kokuları karşılıyor. İçinde kuyumcular, baharatçılar ve tekstil ürünü satan dükkanlar mevcut. İki kez yanma tehlikesi atlatan bu tarih kokan çarşı günümüzde hala Kayseri ticaretinin önemli bir parçası.

HUNAT HATUN MEDRESESİ

Selçuklu motifleri ile süslenmiş üstü açık bir avlu düşünün. İçinde birçok kurs var. Öğrencilerin favori adresi olan Hunat Hatun Medresesi geleneksel el sanatları dükkanlarına da ev sahipliği yapıyor.

KAYSERİ SELÇUKLU MÜZESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Selçuklu Uygarlığı Müzesi şehre yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken yapılardan. Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine 1206 yılında yapılan Gevher Nesibe Medresesi, şubat 2014’ten beri Selçuklu Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Selçuklu mimarisi, sanatı ve bilimi etkileşimli panolarla ziyaretçilere sergileniyor. Müzede, holografik üç boyutlu görüntüler, artırılmış gerçeklik için bilgisayar donanımları da bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde ziyaretçiler suyun üzerinde yürüyebiliyor ya da Selçuklu sultanları gibi giyinebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here