1999 yılında İtalya’da kurulan birlik ismini İtalyanca “citta(şehir)” ve İngilizce “slow(yavaş)” kelimelerinin birleşiminden alıyor. Yani Yavaş Şehir anlamına geliyor.

Cittaslow hareketinin başlıca felsefesi, şehirlerin kendi kimliklerine sahip çıkmalarına, küreselleşmenin sevimsiz sonuçları olarak ortaya çıkan kentlerin birbirlerine benzemesine engel olmalarına ve  onlardan ayrılmalarına dayanıyor. Cittaslow kentlerde, yerel yemeklere, yöresel mimariye, gelenek, görenek, kültür ve yerel halka sahip çıkılması ve desteklenmesi sağlanıyor.

Cittaslow’un Sembolü

Dünya’da 30 ülkeden 208 kentin seçildiği Cittaslow felsefesine Türkiye’den seçilmiş 13 kent bulunmaktadır.

1- Seferihisar, İzmir

Seferihisar 2009 yılında küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkan Cittaslow hareketine katılıyor. Seferihisar küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına ve özelliklerini yok etmesine karşı çıkan birliğin belirlediği kriterlerleri yerine getirerek Türkiye’nin ilk Cittaslow’u oluyor.

2- Vize, Kırklareli

Vize; birisi UNESCO mirasına girmiş ve biri de girmeye hazırlanan iki eski başkentin İstanbul ve Edirne’nin arasında yer almaktadır.Trak kabilelerinden Bizans’a, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapan Vize, tarihi kadar doğal güzellikleriyle de hayran olunacak bir yer.

3- Akyaka, Muğla

Akyaka sessizliği ve sakinliği, sırtını yasladığı yemyeşil ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası, duru mavi denizi, Orman Kampı, bol suyu, tarihi dokusu, kendine has mimari özellikteki ahşap evleri, doğal yaşamın bir parçası olan su samurları, yılan balıkları, Akdeniz fokları, flamingoları ve leylekleri ile tercih edilen bir yaşam cenneti.

4- Yalvaç, Isparta

Isparta’nın kuzey doğusunda bulunan Yalvaç, tarih öncesi çağlardan bu yana binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış, ziyaret edenlere 1 günde 5000 yılı birden yaşatan bir kültür mozaiği.

5- Gökçeada, Çanakkale

Türkiye’nin en batı noktasında yer alan ve en büyük adası Gökçeada, nostaljik evleri, doğal yaşamı, alternatif spor olanakları ile önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Ada’da gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile özellikle gerçekleştirilen tarım turizmi uygulamaları sayesinde misafirlerine eşsiz bir doğal ortam sunan Gökçeada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olmuştur.

6- Taraklı, Sakarya

Taraklı İlçesi ormanlık bir arazi yapısına sahip olup dar bir vadide kurulmuştur. Etrafı yüksek dağ ve tepelerle çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 334 km² olup,bu alanın % 20’si tarım alanı, %60’ı orman ve fundalık alan, %10’u çayır ve mera alanı, %10’u tarım dışı alandır.

7- Şavşat, Artvin

Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda bulunan ve yeşil yaylalarıyla ünlü Artvin’in şirin ilçesi Şavşat, dört bir yanı yüksek dağlarla çevrili kendisi de epey yüksekte kalan bir kasaba. Su kaynakları bakımından oldukça zengin ve pek çok eşsiz buzul gölüne ev sahipliği yapıyor.

8- Eğirdir, Isparta

Eğirdir, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, tapusu Eğirdir halkı tarafından Atatürk’e verilen Can adası, dünyada eşine az rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, sadece Eğridir’de görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir ilçedir.

9- Gerze, Sinop

Masmavi denizin, dantel gibi koyların ve uçsuz bucaksız yeşilin, dinlemeye doyamayacağınız bir müzik oluşturduğu, Türkiye’nin en mutlu ilçesi. Cittaslow ünvanını 2017 yılında elde eden Gerze, küçük ve şirin sahil kasabasıdır.

10- Halfeti, Şanlıurfa

Halfeti birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi değerlere sahip olan 2000 yılından sonra saklı bir cennet olarak anılmaya başlamış, küçük sakin bir ilçedir.

11- Perşembe, Ordu

Perşembe İlçesi bitki örtüsü bakımından çok zengin bir bölgedir. Çıplak bir toprak parçası dahi görmek mümkün değildir. Yeşil her tonuyla bütün zenginliğini toprağı bir makyaj gibi süslemiştir. Çevre yolunun Perşembe’nin arkasından geçmesi ile Karadeniz’de tek bakir kalan koy ve plajlar bulunmaktadır.

12- Yenipazar, Aydın

Büyük Menderes Havzasının orta bölümünde, kuzeye doğru ormanlarla kaplı Madran Baba dağının eteğinde yer alır. Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan Orthosia antik kenti civarı Yenipazar’ın ilk yerleşim yeridir.

13- Uzundere, Erzurum

Diğer Cittaslow şehirleri gibi çok köklü bir tarihi bulunan Uzundere Erzurum’un kuzeyinde, Çoruh nehri havzasında yer alıyor. Bulunduğu coğrafya itibariyle pek çok tarım ürününe ev sahipliği yapan ilçede tarım arazisi kısıtlı olmasına rağmen katkısız tamamen organik ürün yetiştirme üzerine kurulmuş bir kültür var. Bu da Uzundere’yi Cittaslow yapan etklenlerden biri.

 

GİZEM ÖZGÜL – REKREATİFHABER.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here