Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’nde doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi’ni, her yıl 1 milyonu aşkın yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi’ne dökülen dere, su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki çeşitlerine ev sahipliği yapıyor. Dereyi tekne ve kanolarla gezen turistler, bu bitki ve hayvan türlerini görme fırsatı buluyor.20 yıl öncesinde mütevazı bir balıkçı köyü olan Akyaka, Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmakları’nda gerçekleştirilen tekne gezileriyle yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmeye başladı.

Sakin Şehir Unvanına Sahip

Ula Belediye Başkanı Ümit Karaarslan, yaptığı açıklamada, “sakin şehir” unvanına sahip Akyaka’nın güzelliklerinin korunmasını istediğini belirtti. Bunun için yasal çerçeveler içinde ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Karaarslan, “Azmak yönetimi konusunda tek söz bizim değil. Azmak komisyonunda, Valilik, Kaymakamlık, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Liman Müdürlüğü ile Belediye Başkanlığı olarak biz bulunuyoruz. Üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Azmak Deresi kullanımı MUÇEV tarafından yönetilmekte.” dedi.

Görevlerinin sadece kıyıya çıkarılan çöpleri almak olduğunu dile getiren Karaarslan, şunları kaydetti: “Deredeki iç temizlik yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait. Doğal akvaryumun korunması çok önemli. Özellikle yaz aylarında cumartesi ve pazarları, günlük 50 bin kişi burayı ziyaret ediyor. Yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyonu geçiyor. Temennimiz insanımızın ve yabancı turistlerin dereyi temiz tutması. Bu doğa harikasını herkesin görmesini istiyoruz. Olağanüstü bir tabiat varlığı. Bu güzelliği korumamız gerekiyor.”

Turistlerin İlgisini Çekiyor

Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Türkiye’de çok az yerde yaşayan benekli tatlı su kaplumbağası ile nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınmış su samuru ve su tavuğuna ev sahipliği yapan doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresinin, eşsiz güzelliğiyle görenleri şaşırttığını söyledi.

Kadın Azmağı Deresi’ne tekne turları düzenleyerek turizme kazandırıldığını belirten Yılmaz, “Ziyaretçiler kano ve teknelerle Kadın Azmağı Deresi’ni gezerek doğal güzellikleri görme fırsatı buluyor. Doğal bir akvaryum görünümündeki dere, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Akyaka Kadın Azmağı’nda 24 tekne ile akvaryum gezintileri yapılıyor. Günübirlik tekneler ile geçen yıl 284 bin kişi Akvaryum ve bölgedeki koyları gezdi” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here